mobile
REKLAMA

Drugie śniadanie, o nudzie nie ma mowy

Zaczęliśmy rok szkolny. Pociechy poszły do swoich placówek, a rodzicom spędza sens z powiek, co zapakować im w szkolną śniadaniówkę. Chcielibyśmy by posiłek był przede wszystkim zdrowy, ale też taki który dziecko ze smakiem zje, a nie przyniesie z powrotem do domu. Co więc przygotować by Twoje dziecko nie kręciło noskiem? O to zapytaliśmy Agnieszkę Bandurę Specjalistę dietetyki klinicznej oraz psychodietetyki, która przygotowała dla nas kilka ciekawych przepisów

Redakcja/ Agnieszka Bandura
Drugie śniadanie, o nudzie nie ma mowy

Co zrobić, aby w szkolnej śniadaniówce nie wiało nudą, a przy tym było zdrowo i smacznie? O pomoc w tej kwestii poprosiliśmy Agnieszkę Bandurę, która na co dzień prowadzi indywidualne poradnictwo żywieniowe Dieta Misja Możliwa, w którym pomaga całym rodzinom zmieniać nawyki żywieniowe. 

- Pracując z rodzinami zauważyłam, że najlepszy posiłek do szkoły to ten które dziecko samo wymyśli. Proponuję więc razem tworzyć plan zdrowych i atrakcyjnych drugich śniadań. Zachęcam również do tego by zapraszać dzieci do uczestniczenia we wspólnym przygotowywaniu posiłków. Młodsze dzieci mogą po prostu pomóc w zakupach, myciu czy krojeniu. Starsze mogą z rodzicami uczyć się zdrowo gotować. Taka pomoc w dobrej atmosferze powinna pobudzić ciekawość dziecka. Wspólne ustalenia mają szansę uwzględnić zmieniające się preferencje smakowe, pomogą uniknąć nudy oraz sprawią że dziecko z większym apetytem zje posiłek które samo skomponuje - zachęca Agnieszka Bandura.

Co powinno zawierać drugie śniadanie by było odżywcze i zapewniało sytość dziecku?

Po pierwsze powinno zawierać źródło białka  i zdrowych tłuszczów - jaja, nabiał, mięso i pochodne, ryba, nasiona roślin strączkowych, orzechy czy pestki. Należy pamiętać, że dieta uboga w białko może spowodować zahamowanie wzrostu, spadek odporności, zmniejszyć masę mięśniową, a także wpłynąć niekorzystnie na rozwój intelektualny. 

W śniadaniówce nie może zabraknąć węglowodanów najlepiej złożonych (pieczywo pełnoziarniste, kasze, makarony, tortille z dobrym składem, wafle zbożowe, ciastka zbożowe, płatki owsiane). One w przeciwieństwie do cukrów prostych wolniej ulegają trawieniu, zapewniając energię przez długi czas. Masz pewność, że dziecku nie zabraknie sił, a jego mózg będzie pracował wydajniej. 

I najważniejsze składniki diety które dostarczą witamin i składników mineralnych czyli warzywa i owoce. Nie wszystkie dzieci je lubią bo ich zwyczajnie nie znają. Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść warzyw spróbuj podać je w jakiejś ciekawszej formie. Czasem wystarczy zmiana kształtu czy konsystencji lub dodatek do czegoś co dziecko bardzo lubi. Jeśli to nie pomaga nie poddawaj się i skorzystaj z pomocy specjalisty który pomoże nauczyć dziecko jeść warzywa i owoce. Bardzo ważny będzie dodatek wody najlepiej mineralnej która dostarczy wapnia i magnezu. 

Jakich produktów warto unikać w szkolnych śniadaniówkach?

Przetworzonej żywności, czyli gotowych wyrobów cukierniczych (ciastek, batonów, bułek słodkich) oraz słonych przekąsek, soków i napoi. Jeśli dziecko potrzebuje mieć coś słodkiego wypróbuj przepis na zdrowsze batoniki lub ciasteczka albo wybierz te o lepszym składzie. 

Pamiętaj Twoje prawidłowo odżywione dziecko ma znacznie lepszą koncentrację oraz zdolność zapamiętywania. Rozwija się znacznie szybciej pod kątem fizycznym i psychicznym. Warto zatem nie wybierać rozwiązań na skróty i dawać dobry przykład. Dzieci uczą się przez naśladowanie. 

Poniżej prezentujemy kilka przepisów przygotowanych przez dietetyk Agnieszkę Bandurę. W kolejnych dniach opublikujemy więcej propozycji zdrowych drugich śniadań.

PLACUSZKI ZE SKYRU

Składniki:

Jogurt typu islandzkiego Skyr - 150 g (1 x Opakowanie)

Banan - 120 g (1 x Sztuka)

Jaja kurze całe - 56 g (1 x Sztuka)

Mąka pszenna (typ 2000, pełnoziarnista) - 45 g (3 x Łyżka)

Ksylitol - 14 g (2 x Łyżeczka)

Proszek do pieczenia - 3 g (1 x Łyżeczka)

Czas przygotowania: 25 minut

1. Rozgnieć banana widelcem. 2. Wszystkie składniki umieść w blendarze i zmiksuj na gładką masę. 3. Usmaż placuszki

TORTILLA ŚNIADANIOWA

Składniki

Tortilla pełnoziarnista - 61 g (1 x Sztuka)

Jaja kurze całe - 56 g (1 x Sztuka)

Awokado - 42 g (0.3 x Sztuka)

Ser, mozzarella - 40 g (2.7 x Kawałek)

Szpinak - 25 g (1 x Garść)

Sól biała - 1 g (1 x Szczypta)

Pieprz biały - 1 g (1 x Szczypta)

Czas przygotowania: 15 minut

1. Jajka podsmaż na jajecznicę na suchej patelni z dodatkiem soli i pieprzu. 2. Na tortillę ułóż awokado, jajecznicę, mozzarellę, szpinak. 3. Tortillę zawiń i podsmaż na suchej patelni do rozpuszczenia sera

ŚNIADANIOWA SAŁATKA W SŁOIKU

Składniki:

Pomidory koktajlowe - 120 g (6 x Sztuka)

Jaja kurze całe - 56 g (1 x Sztuka)

Rukola - 40 g (2 x Garść)

Kasza orkiszowa - 40 g (3.1 x Łyżka)

Oliwki zielone, marynowane, konserwowe - 30 g (2 x Łyżka)

Musztarda - 10 g (1 x Łyżeczka)

Oliwa z oliwek - 10 g (1 x Łyżka)

Słonecznik, nasiona, łuskane - 10 g (1 x Łyżka)

Sok cytrynowy - 6 g (1 x Łyżka)

Pieprz czarny mielony - 2 g (2 x Szczypta)

Sól biała - 1 g (1 x Szczypta)

Czas przygotowania: 15 minut

1. Wstaw kaszę do gotowania. 2. Jajko ugotuj na twardo. 3. Pomidorki i oliwki przekrój na połówki, a rukolę (lub zamiennie: szpinak, jarmuż, roszponkę, mix sałat) umyj. 4. Składniki na sos: sok z cytryny, oliwę, musztardę, pieprz i sól wymieszaj. 5. Ugotowaną kaszę wymieszaj z warzywami. 6. Ugotowane jajko pokrój na mniejsze części. 7. Wszystkie składniki przełóż do słoika, polej sosem i posyp nasionami słonecznika.

Smacznego roku szkolnego.


Agnieszka Bandura

Specjalista dietetyki klinicznej oraz psychodietetyki. Biochemik. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Współautor Standardów żywienia dzieci chorych Pediatrii Praktycznej. Prowadzi indywidualne poradnictwo żywieniowe Dieta Misja Możliwa w którym pomaga całym rodzinom zmieniać nawyki żywieniowe.  

 

Fot.:  Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda