mobile
REKLAMA

Integracyjny bal karnawałowy z poślizgiem

Pokazy tańca, występy wokalne i konkursy z nagrodami. Kipiało od pozytywnych emocji i tanecznych piruetów. X edycja integracyjnego balu karnawałowego dla mieszkańców Ursynowa ze znaczną niepełnosprawnością za nami.

Anna Tomasik
Integracyjny bal karnawałowy z poślizgiem

W czwartkowy wieczór sala konferencyjna im. Juliana Ursyna Niemcewicza usytuowana na pierwszym piętrze  ursynowskiego ratusza zamieniła się… w salę balową! Ledwie przekroczyłam jej próg i aż oniemiałam ze zdumienia. Na parkiecie brylowali mieszkańcy Ursynowa ze znaczną niepełnosprawnością, ich opiekunowie, rodzice, dziadkowie i oczywiście wolontariusze, których można było rozpoznać po zielonej wstążeczce. Za muzyczną konsolą stał nie kto inny, jak Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny i DJ, którego poznałam u schyłku lat 90-tych XX wieku w nieistniejącej już dzisiaj Wytwórni Płyt Gramofonowych P.P. „Polskie Nagrania” przy ulicy Płockiej 13 w Warszawie.  

Przybyłych w kilku słowach powitał Robert Kempa, burmistrz dzielnicy Ursynów. Z uwagi jednak na napięty harmonogram spotkań nie mógł tym razem uczestniczyć w balu. Wszystkim życzył dobrej zabawy i wyśmienitych humorów, i zaprosił na powtórkę za rok, a sam pospieszył na sesję rady dzielnicy.

 Otwarcie imprezy zainicjował występ artystyczny grupy tanecznej „Rapsodia” z Ośrodka Wsparcia i Integracji prowadzonego przez stowarzyszenie MAJA oraz DPS z Konstancina pod kierunkiem Lidii Leszczyńskiej. W ich wykonaniu podziwialiśmy tańce o charakterze ludowym: kujawiaka i krakowiaka, a także „Stepy Kazachstanu” i „Cygańską Madonnę”. Tradycyjnie wszyscy wspólnie odtańczyli poloneza. Do polonezowego korowodu w pośpiechu dołączali spóźnialscy.

Sala udekorowana kolorowymi balonami, na stołach słodkości dla podniebienia, a w tle polskie i światowe przeboje, przy których bawiło się blisko sto osób. Wzrok przykuwali karnawałowi przebierańcy w nader oryginalnych strojach! Był Zorro, wiewiórka, pszczółka maja, księżniczki, czarodzieje, piraci, rycerze… Zawitał nawet sam Miś Ursynek, znana dzielnicowa maskotka. Aż kipiało od pozytywnych emocji i tanecznych piruetów. Atmosfera jak za balu sylwestrowego. Brakowało jedynie… wystrzeliwanych korków od szampana!

Bawmy się do białego rana – zachęcał DJ Hirek Wrona i tak już rozentuzjazmowanych uczestników balu. A mnie w tym momencie pamięć przywiodła na myśl fragment jednej z piosenek z repertuaru Lolity „Na parkiecie super dance / Każdy chwyta dźwięków rytm / Światła już wpadają w trans / Serca zaczynają bić” (…)

Aby nie powiało nudą organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek. Były pokazy tańca, występy wokalne i konkurs z nagrodami „Niech miłość będzie z nami”. Znakomity pokaz tańca zaprezentowały dziewczęta z Akademii PASO  pod kierunkiem Agaty Kozioł. Z zapartym tchem wszyscy podziwiali też tango argentyńskie w wykonaniu Joanny Balowskiej i Marcina Akielaszka ze stowarzyszenia „La Miranda”. Ludwika Szwerin z grupy muzycznej DEREŃ zaśpiewała a’capella „Laura i Filon” Franciszka Karpińskiego, utwór zaliczany do typowych sielanek sentymentalnych. Popis swoich umiejętności wokalnych zaprezentował również Tomasz Szal, który przypomniał kilka znanych przebojów: „Zatańcz ze mną” (z rep. Michała Wiśniewskiego), „Jasnowłosa” (z rep. zespołu MILANO) i „Czuła gra” (z rep. Piotra Salaty).

–  Występy zaproszonych gości, wspólna zabawa z osobami z niepełnosprawnością. Integracja, której na co dzień w zabieganym życiu i pędzie nie wiadomo za czym, tak naprawdę nam brakuje. Oby tego typu imprez było jak najwięcej! A dzisiejszy bal karnawałowy dla mieszkańców Ursynowa z niepełnosprawnościami to wielka frajda i zabawa na 100 fajerekmówi podekscytowana Teresa Florczak z Polskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego TOP-ART.

Bal karnawałowy dla mieszkańców Ursynowa ze znaczną niepełnosprawnością wpisał się trwale do kalendarza wydarzeń kulturalnych dzielnicy. W tym roku odbyła się jego X edycja. Wydarzenie ma na celu integrację i włączenie osób z niepełno sprawnościami w życie społeczno-kulturalne dzielnicy. Bal corocznie organizowany jest w okresie karnawału. Tegoroczny wyjątkowo odbył się z lekkim poślizgiem.

Organizatorem balu karnawałowego dla mieszkańców Ursynowa ze znaczną niepełnosprawnością była Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego Warszawa Ursynów oraz zrzeszone w niej organizacje pozarządowe, m.in.: Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła, Stowarzyszenie Kreatywnych Seniorów, Kluboteka Dojrzałego Człowieka, Harcerze z Ursynowskiego Szczepu 277, Polskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne TOP-ART, Polski Związek Emerytów i Rencistów, Fundacja DOBRY DIALOG. Koordynatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych "Maja".

 

Tekst: Anna Tomasik

Foto: Anna Tomasik /archiwum Polskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne TOP-ART

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda