mobile
REKLAMA

Lubimy rozśmieszać ludzi

Scena na Paca „Teatralni” to amatorska grupa artystyczna działająca na Pradze-Południe, ale nie tylko - od jakiegoś czasu występują w całej Warszawie. Elżbieta Cisowska - reżyser, autorka tekstów i aktorka oraz Tomasz Marczak, menadżer, promotor i technik zespołu opowiadają o lokalnej grupie teatralnej, która na stałe funkcjonuje przy Centrum Aktywności Lokalnej Paca 40.

Redakcja
Lubimy rozśmieszać ludzi

Informator Stolicy: Skąd pomysł na tworzenie teatru amatorskiego?

Elżbieta Cisowska: Koncept stworzenia tego typu teatru narodził się w 2015 roku podczas zajęć z pantomimy organizowanych na Paca 40. Po jakimś czasie okazało się, że nie ma wielu chętnych, więc postanowiliśmy, że zrobimy teatr słowa.

Teatralni to grupa całkowicie amatorska, czy półamatorska?

Tomasz Marczak: Kilka osób ma pewne doświadczenie w tej materii; niektórzy mieli epizody w produkcjach telewizyjnych, ja np. pracowałem w teatrze jako pracownik techniczny - akustyk. Każdy z nas wniósł jakieś swoje doświadczenie, inaczej nie wiedzielibyśmy co robić.

Co mają Państwo w swoim repertuarze?

„Hamleta” według Przybory, Barańczaka oraz „Stefana i Jolkę” – realizację anonimowego scenariusza, który krążył od jakiegoś czasu w internecie. Zaciekawił nas, więc postanowiliśmy go wystawić. Scenariusz zainspirował nas na tyle, że postanowiliśmy sami napisać drugą część tej farsy, a w planach jest nawet trzecia! Spektakle gramy w pakietach - „Stefan i Jolka” to spektakl, który graliśmy w pakiecie w Hamletem.

Kiedy państwo zadecydowali, że pora wyjść poza Paca 40 i wystawiać w innych częściach Warszawy?

W pewnym momencie dojrzeliśmy do tego - zarówno wewnętrznie, jak i repertuarowo. Doszliśmy do wniosku, że mamy co pokazać, mamy materiał, z którym możemy iść dalej.

Gdzie Państwo występują?

Poza sceną na Paca występowaliśmy na Podskarbińskiej w Centrum Promocji Kultury, na Łochowskiej w Domu Sąsiedzkim Szmulowizna, ostatnio odbył się też występ w Składzie Butelek na Pradze-Północ.

Tworzą Państwo teatr komediowy, dlaczego?

Jest taka opinia, że trudno gra się komedie. Na naszych spektaklach ludzie się śmieją, dajemy im radość i to jest da nas dowód na to, że warto tworzyć teatr komediowy. Zaczęliśmy od „Hamleta” w interpretacji Jeremiego Przybory, bardzo dobrego, przezabawnego tekstu, który praktycznie sam się broni i wyszedł z tego ciekawy spektakl.

Jaka jest misja Państwa teatru?

Teatr może być rozrywką, ale rozrywką również bardzo mądrą. Mamy misję popularyzatorską. Przez farsę można również wielu rzeczy nauczyć, a można jednocześnie łatwo przekonać publiczność do teatru. Lubimy rozśmieszać ludzi, odrywać ich od szarej rzeczywistości, dodawać otuchy.

W swoim repertuarze mają Państwo również „Otella” Szekspira, a konkretnie komediową reinterpretację tego dramatu. Dlaczego Państwo zdecydowali się na to, aby reinterpretować tę tragedię?

Szekspir doskonale nadaje się do komediowych reinterpretacji. Udowodnił to Przybora. Dlatego zrobiłam z „Otellem” dokładnie to, co z „Hamletem” uczynił Przybora. Przeanalizowałam tragedię, zrobiłam jej streszczenie, ubrałam w rymy częstochowskie, które mają komiczny potencjał i wyszła z tego ciekawa farsa. Świadczy o tym fakt, że publiczność bardzo żywo zareagowała na tę farsę. Liczyłam się oczywiście z tym ilu mamy aktorów, ile postaci możemy stworzyć. Chciałam przenieść ludzi w jakąś lekkość, trochę pożartować ze śmierci, tak jak Przybora.

Jakie są Państwa plany na najbliższy czas? Jakie Państwo mają marzenia?

EC: Możliwe, że zrobimy „Romeo i Julię”. Chcielibyśmy scalić grupę, cały czas uczyć się, ćwiczyć, rozwijać i wystawiać. Cieszymy się, że mamy swoje miejsce. Próby czasami odbywają się u mnie w domu, na 19 metrach kwadratowych. Na Paca kiedyś była przychodnia dla dzieci, dlatego mamy dość spore pomieszczenia, w których możemy grać, wystawiać.

TM: Moim marzeniem jest to, aby znaleźć sponsora, bądź dostać dofinansowanie, kupić sprzęt, mikroporty dla aktorów. To ułatwiłoby nam funkcjonowanie. Chciałbym, żebyśmy stali się grupą rozpoznawalną dużo szerzej, stałą ekipą kilkunastu osób zawsze gotowych do twórczego działania.

Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do naszego zespołu.

  • Strona internetowa : teatralni.ucoz.pl
  • Facebook : Scena Na Paca Teatralni Fanpage
  • Kontakt : tomasz.marczak@op.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda