Nowe miejsce dla drapieżników w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt
Ponad 1300 – tyle dzikich zwierząt przyjął od początku roku Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt prowadzony przez Lasy Miejskie – Warszawa. Leśnicy wzbogacili je o dodatkową przestrzeń dla drapieżników. Powstały specjalne boksy z dużym wybiegiem
Lasy Miejskie – Warszawa prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt od ponad 15 lat. Od tego momentu udzielono tam pomocy ponad 13 tys. zwierząt. Najczęściej były to jeże, wiewiórki czy nietoperze, ale zdarzały się również większe zwierzęta – lisy, borsuki, a nawet wilki. I to właśnie z myślą o tej ostatniej grupie w ośrodku powstała nowa woliera z wybiegiem. Leśnicy będą mogli trzymać tam potrzebujące pomocy drapieżniki.
Dzięki inwestycji powstały dwa monitorowane boksy o wielkości około 40 mkw. Z każdego z nich zwierzę może przez specjalną śluzę przedostać się na duży ogrodzony wybieg. Betonowe podłoże wysypane piaskiem uniemożliwi ewentualne podkopy. Dzięki temu drapieżniki nie wydostaną się na zewnątrz.
W ramach tego samego zadania leśnicy ogrodzili teren ośrodka wysoką siatką. Takie rozwiązanie sprawi, że wyższe zwierzęta – np. łosie – nie przeskoczą ogrodzenia i nie uciekną. Na ziemi tuż przy siatce zamontowano metalowe zabezpieczenia, które uniemożliwią zwierzętom przekopanie się na drugą stronę.
Koszt inwestycji wyniósł ponad milion złotych. Jej realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 950 tys. zł.
Pomoc dla dzikich zwierząt w mieście
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt jest miejscem, do którego mieszkańcy stolicy mogą przywozić dzikie ssaki potrzebujące pomocy. Na miejscu są rejestrowane, badane i poddawane leczeniu. Również tam przechodzą rekonwalescencję, by móc wrócić na łono przyrody. Te najmniejsze i najmłodsze są ogrzewane w inkubatorach, inne trafiają do specjalnych stref wśród zieleni, znajdujących się na tyłach budynku.
Obecnie w ośrodku przebywa około 30 zwierząt.