mobile
REKLAMA

130. rocznica urodzin Prezydenta Warszawy

Zbliżają się obchody 130. rocznicy urodzin Stefana Starzyńskiego, Prezydenta Warszawy, organizowane przez Muzeum Niepodległości. W programie znajdują się m.in. zapalenie zniczy, warsztaty kreatywne, wystawy, ceremonie kwiatowe, projekcja filmu oraz występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, stanowiące doskonałą okazję do poznania życia i wpływu tej wybitnej postaci na historię Polski

Aleksandra Żochowska
130. rocznica urodzin Prezydenta Warszawy

Zbliżają się obchody 130. rocznicy urodzin niezwykłej postaci – Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Muzeum Niepodległości w Warszawie, w ciągu ostatnich dwóch lat, podejmowało wiele inicjatyw mających na celu przybliżenie życia i działalności Stefana Starzyńskiego.

W kontekście tego wyjątkowego jubileuszu odbędą się obchody 19 sierpnia. Podczas tego wydarzenia zostaną zorganizowane liczne atrakcje, wystawy i prelekcje, poświęcone życiu oraz osiągnięciom Stefana Starzyńskiego. Będzie to doskonała okazja do zgłębienia wiedzy na temat tego wybitnego polityka i społecznika oraz zrozumienia jego wpływu na historię Warszawy i Polski.

W planie obchodów:

Rano, o godzinie 9:00, rozpocznie się uroczyste zapalenie zniczy w oddziale Muzeum Niepodległości, w miejscach pamięci związanych z postacią Prezydenta Stefana Starzyńskiego. Oto harmonogram miejsc:

  • 9:00 - Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej,
  • 9:30 - Mauzoleum Walki i Męczeństwa,
  • 10:00 - Muzeum Więzienia Pawiak.

W godzinach 10:00-11:30 zaplanowane są "Pod flagą Warszawy" - rodzinne warsztaty kreatywne oferujące angażujące zajęcia twórcze.

O 11:30 przewidziane jest uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Stefana Starzyńskiego na pl. Bankowym.

O godzinie 12:00 odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej pod tytułem "Chciałem by Warszawa była wielka".

Następnie, o 12:30 zaplanowano Galerię Jednego Obiektu.

Kolejne "Pod flagą Warszawy" - rodzinne warsztaty kreatywne - odbędą się w godzinach 13:00-14:30.

O 15:00 odbędzie się projekcja filmu zatytułowanego "Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie".

Na zakończenie dnia, o 17:00, wszyscy będą mieli okazję cieszyć się występem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Stefan Starzyński

Na malowniczym i robotniczym warszawskim Powiślu, dokładnie 19 sierpnia 1893 roku, wzdłuż ulicy Długiej, przyszedł na świat Stefan Bronisław Starzyński. Tam również, w kościele parafialnym św. Trójcy przy ul. Solec 61, odbyło się jego chrzest. W rodzinie Stefana panowała wyjątkowa więź: był on najmłodszym synem Alfonsa Karola Starzyńskiego oraz Stefanii Jadwigi z domu Lipskiej. To jednak matka, Stefania, miała kluczową rolę w kształtowaniu młodego Stefana oraz jego starszych braci, Romana i Mieczysława. To właśnie ona opowiadała im o bohaterskiej historii Polski jako córka powstańca styczniowego. Dzięki temu synowie zostali natchnieni miłością do narodowej tożsamości i kultem bohaterów związanych z walkami o niepodległość.

Wartości, które zostały zaszczepione w młodym Stefanie stały się fundamentem jego życia. Dowodem tego był 2 sierpnia 1934 roku, kiedy został powołany na Tymczasowego Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Ten moment przesądził o kierunku jego dalszej drogi. 24 września 1934 roku, zgodnie z dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącym tymczasowych organów miasta Warszawy, Stefan Starzyński oficjalnie objął stanowisko Prezydenta miasta.

Stefan Starzyński był niezwykłym człowiekiem o ogromnym zaangażowaniu. W jego sercu tliła miłość do stolicy. W roku 1939 marzył o tym, aby zostać wybranym na Prezydenta miasta przez wszystkie grupy społeczne, reprezentowane w Radzie Miejskiej. W jego oczach nie istniał inny cel w życiu poza wielką Warszawą, a swoje serce i pracę oddał jej z niebywałą pasją i poświęceniem. Jego wizja wielkiego miasta była silniejsza niż wszystkie trudności, które napotykał na swojej drodze.

fot. Muzeum Niepodległości

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda