mobile
REKLAMA

322 śledztwa dotyczące namowy lub pomocy do samobójstwa

- W ciągu pierwszego półrocza 2024 r. prokuratury okręgu warszawskiego wszczęły 322 śledztwa dotyczące namowy lub pomocy do samobójstwawylicza Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Prokurator Piotr Antoni Skiba. Jak wskazuje prokuratura w ostatnich latach coraz częściej samobójstwa popełniają dzieci i osoby starsze. Jak chronić bliskich?

IS
322 śledztwa dotyczące namowy lub pomocy do samobójstwa

322, tyle śledztw dotyczących namowy lub pomocy do samobójstwa wszczęły tylko w tym roku prokuratury okręgu warszawskiego. - Jest to standardowa kwalifikacja prawna stanowiąca podstawę wszczęcia postępowania karnego w przypadku ujawnienia zwłok, gdy okoliczności mogą wskazywać, że doszło do śmierci samobójczej – wyjaśnia Prokurator Piotr Antoni Skiba.

Jak wskazuje Prokuratura coraz częściej samobójstwa popełniają dzieci i osoby starsze. Co stoi za tak dramatyczną decyzją? - Motywami najczęściej są problemy osobiste, nieszczęśliwa miłość, samotność lub problemy rodzinne i zdrowotne. Coraz rzadziej przyczyną odebrania sobie życia są problemy finansowe – podaje prokurator Skiba.

Prokuratura uczula na to, że osoby, które mają myśli samobójcze często wcześniej wysyłają sygnały dotyczące tego, że chcą odebrać sobie życie. Na co powinno zwrócić się uwagę?

- Zdarza się, że porusza tematy związane ze śmiercią, jest zainteresowana a nawet zafascynowana tą problematyką, czasem wręcz mówi o swoich zamiarach wprost. Niektóre osoby planujące samobójstwo wycofują się z kontaktów towarzyskich, zrywają przyjaźnie, ograniczają kontakty z rodziną, odchodzą z pracy, rozdają swoje rzeczy, piszą testament, porządkują swoje sprawy życiowe, przestają dbać o wygląd zewnętrzny. Często myśli samobójcze są wynikiem depresji, a osoby ich doświadczające uskarżają się na przewlekły stres i zmęczenie, poczucie bezsensu, wypalenie zawodowe, bóle głowy czy bezsenność, mają obniżoną aktywność i efektywność w pracy oraz przy czynnościach codziennych – wylicza prokurator Skiba.

Żadnych z powyższych sygnałów nie należy ignorować. Jak wskazują specjaliści w takiej sytuacji bardzo ważna jest rozmowa, w której zaproponujemy wsparcie i swoją obecność. O myślach samobójczych wg wskazań prokuratury należy rozmawiać wprost, jednak bez oceniania ich i wygłaszania wykładów na temat wartości życia.

Dla osób, które potrzebują wsparcia uruchomiono specjalne infolinie:
800 702 222 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
116 111         - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123         - Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 120 002 - Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”

 

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda