650 koszy na śmieci oczyszczonych z bazgrołów. Co jeszcze robi Warszawa, by zatrzymać wandali?
W ramach stołecznej kampanii walki z pseudograffiti, Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) usunął nieestetyczne bazgroły z blisko 650 koszy na śmieci w przestrzeni publicznej. W stolicy nadal trwa też miejska kampania poświęcona oczyszczaniu elewacji i edukacji na temat oszpecania miejskich przestrzeni
Warszawa edukuje i oczyszcza miasto
ZOM regularnie monitoruje i czyści śmietniki pomazane przez wandali, wykorzystując do tego biodegradowalne preparaty i wodę pod ciśnieniem. Mieszkańcy mogą zgłaszać lokalizację pomazanych koszy za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 191152.
Kampania #stopbazgrołom ma na celu nie tylko oczyszczanie elewacji i koszy z pseudograffiti, ale także edukację na temat szkodliwości i konsekwencji oszpecania miejskich przestrzeni. Do ponad 400 stołecznych szkół i placówek oświatowych trafiły scenariusze lekcji i materiały edukacyjne na ten temat. Uczniowie mieli również okazję doświadczyć, jak trudno jest usunąć bazgroły z kamienic. W przyszłym roku planowane są kolejne działania, takie jak wspólne zamalowywanie pseudograffiti przez zainteresowane placówki.
Warszawa ma ok. 30 tys. koszy na śmieci, z czego 12 tys. jest pod opieką ZOM. Opróżnianie i czyszczenie koszy odbywa się od 1 do 7 razy na dobę, w zależności od potrzeb. Za pozostałe kosze odpowiadają inni zarządcy, m.in. urzędy dzielnic i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
fot.UMW