70-lecie Stołecznej Estrady. Już znamy program artystyczny na sezon 2025
Stołeczna Estrada w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano bogaty program. Już wiemy, co zaplanowano. Będą wydarzenia dobrze znane warszawiakom i odwiedzającym stolicę, ale jest również kilka nowości

Stołeczna Estrada kończy 70-lat. Przedstawiono już program artystyczny na sezon 2025. Nie zabraknie znanych i lubianych wydarzeń, lecz w roku ważnego jubileusz pojawią się nowości.
Co Stołeczna Estrada planuje na sezon 2025?
“Warszawa Ja i Ty’’ Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann - 1 maja
Maj już tradycyjnie rozpocznie się inauguracją sezonu pokazów w Multimedialnym Parku Fontann. Tegoroczne pokazy odbędą się pod hasłem “Warszawa Ja i Ty” i będą opowiadały o Warszawie. - W tym roku chcemy pokazać miasto Warszawę– podkreśla Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.
Na uczestniczących czeka polska, a także zagraniczna muzyka, poetyckie opisy miasta i efekty wizualne. Pokazy inauguracyjne odbędą się 1, 2 i 3 maja, o godz. 21.30, a następne w każdy piątek i sobotę, do końca września. Wstęp będzie bezpłatny.
Piknik Europejski - 1 maja
1 maja w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się również “Piknik Europejski”. To wydarzenie jest związane z 21. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na odwiedzających czekać będą m.in: warsztaty dla dzieci, spektakle, występy muzyczne, tańce europejskie, stoiska spółek miejskich, a także wiele innych atrakcji. Podczas pikniku będzie można dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej - czym dokładnie jest. Wydarzenie potrwa od godz. 12:00 do godz. 17:00. Wstęp będzie bezpłatny.
Styl życia Warszawy; Kultura na plakacie - wystawa plakatu od 2 maja do 31 sierpnia
Od 2 maja w Multimedialnym Parku Fontann w pawilonie artystycznym Fontanna pojawi się wystawa plakatów. Będą one przedstawiać najważniejsze wydarzenia kulturowe miasta na przestrzeni lat, a ich autorami są najwybitniejsi polscy artyści.
Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich - od 11 maja do 7 września
11 maja rozpocznie się 66. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Odwiedzający będą mieli możliwość posłuchać muzyki klasycznej w przestrzeni otwartej. W tym roku koncerty rozpoczną się wcześniej - ze względu na remont tego miejsca. Koncerty inauguracyjne 11 maja odbędą się o godz. 12:00 i o godz. 16:00. W południe przed pomnikiem Chopina wystąpi litewski artysta Lukas Geniušas, który jest laureatem II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, a także konkursów pianistycznych w Moskwie, San Marino i Salt Lake City. Natomiast o godz. 16:00 można będzie usłyszeć recital Ludmila Angelova, bułgarskiego pianisty, który występował m.in w Paryżu, Mediolanie, Barcelonie i Nowym Jorku, a za swój wkład w promocję polskiej muzyki został w 2011 roku uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka, odbędzie się specjalny koncert. Zaproszono wyjątkowych pianistów, w wieku nastoletnim. Są to laureaci międzynarodowych konkursów, uczniowie wybitnych pianistów. Koncerty będą odbywać się w każdą niedzielę o godz. 12:00 i 16:00, do 7 września. Wstęp również będzie bezpłatny.
Wianki nad Wisłą - 21 czerwca
21 czerwca w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się 28. edycja wydarzenia “Wianki nad Wisłą”. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji - warsztaty z plecenia wianków, tradycyjne przysmaki i ludowe występy nawiązujące do “Nocy Kupały”. Piknik świętojański zakończy się koncertem oraz budowaniem ogromnego wianka, który zostanie wrzucony do Wisły (aby nie zaśmiecać rzeki i dbać o środowisko, wianek zostanie później wyłowiony). Koncert na zakończenie będzie składał się z dwóch części. Pierwsza z nich zostanie poświęcona piosenkom o Warszawie, a udział w niej wezmą Jan Emil Młynarski wraz z Warszawskim Combem Tanecznym i innymi zaproszonymi artystami. Druga część koncertu będzie poświęcona Europie. Wystąpią młodzi artyści z Polski, a także innych krajów europejskich.
Estradowe Lato: każdy piątek i sobota lipca
W lipcu Stołeczna Estrada planuje nowy projekt - letni festiwal Estradowe Lato, w Multimedialnym Parku Fontann. Wydarzenia z nim związane będą odbywać się w każdy piątek i sobotę. W ramach festiwalu odbędą się m.in. koncerty i pokazy filmowe przygotowane wraz z Domem Spotkań z Historią. W ramach pokazów zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne, fabularne, ale też kabarety. Nowością będą także potańcówki. Odbędzie się również Warszawskie Targowisko Sztuki i warsztaty plastyczne z warszawskimi artystami.
Styl życia Warszawy; Rozrywki na fotografii - wystawa fotografii 4 lipiec - 31 sierpień
4 lipca w Multimedialnym Parku Fontann pojawi się plenerowa wystawa fotografii w formie fotoplastykonu.
Uczestniczący będą mieli okazję zobaczyć zdjęcia warszawskich rozrywek na przestrzeni pokoleń. Wystawa potrwa do 31 sierpnia.
Festiwal Skrzyżowanie Kultur: 12 - 14 września
12 września w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka odbędzie się 21. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Będzie on poświęcony muzyce świata i potrwa do 14 września. Główną gwiazdą wydarzenia będzie malijska artystka Oumou Sangaré, która jest symbolem emancypacji kobiet w Mali i jest ambasadorką kultury afrykańskiej. Poza koncertami, podczas wydarzenia odbędą się również warsztaty i spotkania autorskie.
- Ten festiwal ma już 20 lat, a jego wierna publiczność kocha podróżowanie i poznawanie innych kultur. Takie wydarzenia uczą otwartości i tolerancji na innych ludzi. - informuje Anna Wojtkowiak, zastępca dyrektora Stołecznej Estrady.