80. Rocznica Powstania Armii Krajowej
14 lutego pod tablicą upamiętniającą komendanta AK gen. Stefana Roweckiego „Grota” odbyły się uroczystości upamiętniające przekształcenie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Obok Kombatantów będącymi najważniejszymi gośćmi wydarzenia, obecni byli m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Minister Jan Kasprzyk, Przewodniczący Rady Dzielnicy Ochota Krzysztof Wojciechowski oraz Zarząd Dzielnicy Ochota.
W powszechnej świadomości 14 lutego kojarzy się z dniem św. Walentego. Obok tego bardzo pozytywnego święta, tego dnia miało miejsce wydarzenie mające wpływ na losy Polski. Utworzona została Armia Krajowa – organizacja zbrojna mająca na celu walkę z niemieckim okupantem i doprowadzenia do niepodległości naszej Ojczyzny. Polacy w swej naturze zawsze dążyli do niezależności, a im mocniejszy był nacisk, tym bardziej byli gotowi walczyć o swoją wolność. Jeszcze przed ostateczną porażką Kampanii Wrześniowej i po ewakuacji władz II RP, nasi przodkowie zaczęli tworzyć podwaliny pod powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki skutecznym próbą zjednoczenia rozproszonych organizacji ZWZ stało się największą organizacją bojową na terenach okupowanej Polski. Na rozkaz Naczelnego Wodza Władysława Sikorskiego wojskowe struktury podziemnego państwa przekształcono w Armię Krajową, na której czele stał gen. Stefan Rowecki.
Ochota jest miejscem szczególnym w świetle wojennych wydarzeń. Obok wielu miejsc pamięci związanych bardzo często z tragicznymi wydarzeniami z czasów II Wojny Światowej, znajduje się tutaj miejsce równie tragiczne dla naszej historii, ale także niezwykle ważne. W mieszkaniu przy ul. Spiskiej 14 wydany przez agentów gestapo gen. Rowecki został aresztowany, skąd trafił do siedziby gestapo przy al. Szucha. Niemcy świadomi z kim mają do czynienia, wywieźli go do Berlina, gdzie prowadzono z nim rozmowy. Hitlerowcy starali się namówić go do kolaboracji i pomocy niemieckim oddziałom w walce z Bolszewikami. Po wielokrotnej odmowie jego pozycja w niemieckiej niewoli ulegała pogorszeniu. Wybuch powstania przypieczętował jego los. Na rozkaz Heinricha Himmlera został zamordowany w niemieckim obozie Sachsenhausen. Dokładna data śmierci i miejsce pochówku nie są znane.
To właśnie pod tablicą przy ul. Spiskiej odbyły się uroczystości 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Swoją obecnością uroczystość uświetnili kombatanci, pamiętający czasy walki o niepodległość. Jednym z przemawiających był przedstawiciel Obwodu Ochota AK płk Bogdan Bartnikowski, który jako kilkunastoletni chłopak pełnił funkcję łącznika podczas Powstania Warszawskiego, a następnie został więźniem Niemieckiego Obozu Auschwitz. Obok tak wspaniałego gościa mieli zaszczyt przemawiać Minister Jan Kasprzyk oraz Burmistrz Dorota Stegienka.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów było odegranie Hymnu, podczas którego Weterani salutowali do Orłów Wojska Polskiego na swoich beretach. Po przemówieniach nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów, w asyście Honorowej Wojska Polskiego. Nie zabrakło także delegacji ochockich szkół, które oddały hołd dowódcy Armii Krajowej. Całość wydarzeń uwieńczyła obecność mieszkańców Ochoty i mediów.
Bardzo dziękujemy Kombatantom, za to, że znaleźli siłę na uczestnictwo w naszej uroczystości i za świadectwo jakie dają każdego dnia swojego życia. Gdyby nie ci wspaniali ludzie, narażający swoje życie w okresie najwyższej próby, niejednokrotnie karani przez komunistów za swoje bohaterstwo, nie byłoby Polski, jaką znamy. Ich nieugięta postawa zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Fot. UD Ochota