mobile
REKLAMA

ABC wyborów parlamentarnych 2023

15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a także referendum ogólnokrajowe. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Gdzie można oddać swój głos? Podpowiadamy wszystkie niezbędne informacje.

Marcin Kalicki
ABC wyborów parlamentarnych 2023

Swoich przedstawicieli w parlamencie obywatele wskażą w niedzielę, 15 października. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00 - 21:00 w wyznaczonych lokalach komisji wyborczych. Ich miejsce uzależnione jest od miejsca zameldowania. Wybranych w całym kraju zostanie czterystu sześćdziesięciu posłów i stu senatorów, z czego w samej Warszawie mandaty uzyska dwudziestu przedstawicieli w Sejmie i czterech w Senacie.

Jak zmienić miejsce głosowania?

Jeżeli w dniu wyborów mieszkaniec Warszawy będzie poza miejscem zameldowania, a chciałby zagłosować może to uczynić. Nim jednak tak się stanie należy w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy do 12 października złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. W tym samym miejscu można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwi głosowanie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Osoby chcące skorzystać z tej możliwości również mają czas do 12 października.  

Kandydaci

Mieszkańcy Warszawy głosowali będą w wyborach do Sejmu w 19 okręgu wyborczym. O dwadzieścia mandatów ubiega się dwustu sześćdziesięciu dwóch kandydatów z siedmiu komitetów: Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy (lista nr 1), Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe (lista nr 2), Komitet Wyborczy Nowa Lewica (lista nr 3), Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 4), Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość (lista nr 5), Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni (lista nr 6) oraz Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna (lista nr 7).

W wyborach do Senatu Warszawa podzielona została na cztery okręgi. W okręgu wyborczym nr 42 obejmującym dzielnice: Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Targówek i Wesoła wystartuje dwóch kandydatów: Marek Stefan Borowski oraz Wojciech Jakub Zabłocki. W okręgu nr 43 – Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów – o mandat powalczą Alvin Gajadhur i Małgorzata Kidawa-Błońska, zaś w okręgu nr 44 obejmującym Białołękę, Bielany, Śródmieście i Żoliborz startują Adam Piotr Bodnar oraz Alicja Żebrowska. Z ostatniego okręgu wyborczego w stolicy (nr 45) wyznaczonego w dzielnicach: Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy i Wola do Senatu będą chcieli dostać się Magdalena Agnieszka Biejat i Michał Grodzki.

W wyborach do Sejmu należy postawić znak „X” przy nazwisku kandydata, na którego chcemy oddać głos. Podobnie w przypadku wyborów do Senatu. Nie postawienie znaku „X” w kratce przy żadnym kandydacie będzie oznaczało głos nieważny.  

Pomoc dla seniorów i osób niepełnosprawnych

Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat mogą głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do dnia 2 października 2023 roku Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie, który ma swoją siedzibę w Warszawie, przy pl. Bankowym 3/5 wejście B. Głosowanie korespondencyjne możliwe jest jednak tylko na terenie Polski. Osoby te mogą również udzielić innej osobie pełnomocnictwa do głosowania w swoim imieniu. W tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w terminie do 6 października bieżącego roku w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której jest się ujętym w stałym obwodzie głosowania – dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.

Mieszkańcy Warszawy, którzy wymagają specjalistycznego transportu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w dotarciu do lokalu komisji wyborczej. Z usługi tej skorzystać mogą tylko osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności i poruszają się na wózkach. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 października do godziny 16:00 w dni robocze od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do godziny 16:00 pod numerami telefonów: (22) 298 59 00 i 720 915 300 lub na adres mailowy: bus@specjaltrans.pl W trakcie zamawiania przewozu należy poinformować przewoźnika, że jest to przewóz na wybory.

Referendum

W tych samych lokalach wyborczych przeprowadzone będzie referendum ogólnokrajowe. Karty do pobrania będą wydawane przez członków komisji, a po ich wypełnieniu powinny zostać wrzucone do tej samej urny co karty do głosowania w wyborach parlamentarnych. Każdy obywatel ma prawo odmówić przyjęcia karty referendalnej. W takim przypadku komisja wyborcza odnotuje ten fakt w spisie wyborców.

Polacy odpowiedzą w referendum na cztery pytania: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"; "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"; "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" i "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Marcin Kalicki

fot, UM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda