mobile
REKLAMA

ABC wyborów parlamentarnych 2023-powiat miński

15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a także referendum ogólnokrajowe. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Gdzie można oddać swój głos? Podpowiadamy wszystkie niezbędne informacje.

Marcin Kalicki
ABC wyborów parlamentarnych 2023-powiat miński

 

Swoich przedstawicieli w parlamencie obywatele wskażą w niedzielę, 15 października. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00 - 21:00 w wyznaczonych lokalach komisji wyborczych. Ich miejsce uzależnione jest od miejsca zameldowania. Wybranych w całym kraju zostanie czterystu sześćdziesięciu posłów i stu senatorów, z czego w powiatach podwarszawskich mandaty uzyska dwunastu przedstawicieli zasiadających następnie w Sejmie i dwóch w Senacie.

Jak zmienić miejsce głosowania?

Jeżeli w dniu wyborów mieszkaniec Mazowsza będzie poza miejscem zameldowania, a chciałby zagłosować może to uczynić. Nim jednak tak się stanie należy w Urzędzie Gminy do 12 października złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. W tym samym miejscu można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwi głosowanie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Osoby chcące skorzystać z tej możliwości również mają czas do 12 października.  

Kandydaci

Mieszkańcy powiatu mińskiego głosowali będą w wyborach do Sejmu w 18 okręgu wyborczym. O dwanaście mandatów ubiega się dwustu siedmiu kandydatów z dziesięciu komitetów: Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy (lista nr 1), Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni (lista nr 2), Komitet Wyborczy Nowa Lewica (lista nr 3), Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 4), Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość (lista nr 5), Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni (lista nr 6), Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna (lista nr 7), Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (lista nr 8), Komitet Wyborczy Normalny Kraj (lista nr 10) oraz Komitet Wyborczy Ruch Naprawy Polski (lista nr 11).

W wyborach do Senatu powiat miński wspólnie z powiatami garwolińskim i węgrowskim tworzą okręg nr 47. O mandat stara się tu dwóch kandydatów: Maciej Górski (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) oraz Zbigniew Antoni Widelski (Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy).

W wyborach do Sejmu należy postawić znak „X” przy nazwisku kandydata, na którego chcemy oddać głos. Podobnie w przypadku wyborów do Senatu. Nie postawienie znaku „X” w kratce przy żadnym kandydacie będzie oznaczało głos nieważny.  

Referendum

W tych samych lokalach wyborczych przeprowadzone będzie referendum ogólnokrajowe. Karty do pobrania będą wydawane przez członków komisji, a po ich wypełnieniu powinny zostać wrzucone do tej samej urny co karty do głosowania w wyborach parlamentarnych. Każdy obywatel ma prawo odmówić przyjęcia karty referendalnej. W takim przypadku komisja wyborcza odnotuje ten fakt w spisie wyborców.

Polacy odpowiedzą w referendum na cztery pytania: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"; "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"; "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" i "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Marcin Kalicki

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda