mobile
REKLAMA

Akcja Żonkile – symbol powstania w getcie

Dziś przypada kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Główne uroczystości odbędą się w samo południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile. Dla uczczenia wydarzeń sprzed 82 lat o godz. 12:00 zostaną również włączone syreny alarmowe.

IS
Akcja Żonkile – symbol powstania w getcie

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 12.00 przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie. Następnie uczestnicy Marszu Pamięci złożą kwiaty przy kolejnych miejscach pamięci związanych z warszawskim gettem i przy Pomniku Umschlagplatz.

Dlaczego żonkile?

Wolontariuszke będą wręczać papierowe żonkile symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – najczęściej były to właśnie żonkile.

Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz przekazywanie wiedzy na temat powstania.

Syreny ku pamięci

Sygnał zostanie uruchomiony na terenie m.st. Warszawy i potrwa 1 minutę, będzie to sygnał ciągły. Jednocześnie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie stolicy. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności w związku z włączeniem syren.

Powstanie w getcie warszawskim

W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie, umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. podczas wielkiej akcji likwidacyjnej Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy Żydów. Wśród pozostałych narodziła się idea zbrojnego oporu. Gdy rankiem 19 kwietnia 1943 r. niemieckie oddziały wojskowe wkroczyły do getta z zamiarem jego ostatecznej likwidacji, członkowie żydowskich organizacji zbrojnych pod dowództwem Mordechaja Anielewicza stanęli do walki o ludzką godność. Rozpoczęło się pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie.

 

 

Źródło/fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda