mobile
REKLAMA

Analiza techniczna, czyli podstawowe narzędzie krótkoterminowego inwestowania w akcje

Analiza techniczna zakłada, że ceny akcji podlegają określonym trendom. W związku z tym jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez spekulantów, którzy stosują krótkoterminową strategię gry na giełdzie. Czym jest analiza techniczna? Jakie są jej założenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Artykuł sponsorowany
Analiza techniczna, czyli podstawowe narzędzie krótkoterminowego inwestowania w akcje

Czym jest analiza techniczna? 

Analiza techniczna w odróżnieniu od analizy fundamentalnej koncentruje się na wykresach oraz ruchach cen w przeszłości. To na ich podstawie można przewidzieć to, w jakim kierunku pójdzie kurs akcji w przyszłości. Warto również podkreślić, że analiza techniczna nie opiera się jedynie na cenach historycznych zawartych na wykresach, ale również wskaźnikach opisujących aktualną sytuację na rynku. W związku z tym najlepiej sprawdza się w przypadku inwestowania krótkoterminowego, czyli spekulacji.

Założenia analizy technicznej

Jak wspomniano we wstępie analiza techniczna opiera się na założeniu, że ceny akcji podlegają określonym trendom, które się powtarzają. W związku z tym najważniejsze jest zauważenie trendu, dołączenie do niego w odpowiednim momencie, a także zamknięcie transakcji przed jego odwróceniem. Dzięki temu inwestowanie w akcje są sprzedawane w optymalnym momencie. Analiza techniczna zakłada bowiem, że o wszystkim decyduje rynek, który równoważy siły popytu i podaży. W związku z tym nie ważna jest aktualna kondycja spółki, ale sygnał płynący z rynku, czy dane akcje warto kupić, czy sprzedać. W związku z tym inwestor nie musi zagłębiać się w informacje o danej spółce, ale zamiast tego korzystać z przedstawionych w artykule narzędzi analizy technicznej.

Spekulacja na giełdzie - cechy

Spekulacja na giełdzie to strategia inwestycyjna, która wymaga od inwestora nie tylko umiejętności odczytywania wykresów, czy podejmowania błyskawicznych decyzji, ale również stałego monitorowania kursów akcji i danych płynących z rynku. W związku z tym jest ona bardzo wymagająca pod względem czasu, a inwestorzy działają w stresowych warunkach. Warto również podkreślić, że spekulacja wiąże się z wysokim poziomem ryzyka, ponieważ jest agresywną strategią inwestowania. Inwestor powinien zatem opierać się na analizie technicznej oraz potrafić odsunąć na bok emocje i minimalizować straty. Lepszym rozwiązaniem jest bowiem zamknięcie pozycji z określoną stratą niż oczekiwanie, aż trend się odwróci. Należy unikać również sytuacji, w której emocje karzą się odegrać, ponieważ inwestowanie powinno odbywać się "na chłodno".

Podsumowując należy stwierdzić, że znajomość analizy technicznej to podstawa w przypadku giełdowych spekulantów. Umiejętność odczytywania danych z wykresów pozwala bowiem zauważyć okazję inwestycyjną i z niej skorzystać.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda