Awaria układu przesyłowego
Trwają ustalenia ws. przyczyn awarii przesyłu ścieków w oczyszczalni „Czajka". Prace miejskiego sztabu kryzysowego nadzoruje prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. MPWiK uruchomiło ozonowanie ścieków, które są tymczasowo zrzucane do Wisły, a także ich mechaniczne oczyszczanie.
W sobotę, 29 sierpnia, doszło do awarii układu przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka". Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uruchomiło awaryjny zrzut ścieków do Wisły - są one od razu ozonowane, by nie zanieczyszczać rzeki. Spółka uruchomiła także mechaniczne oczyszczanie ścieków.
Woda bezpieczna do picia
- Uczeni tym, co się stało rok temu, mamy maszynę do ozonowania. Została włączona natychmiast, gdy nastąpił zrzut ścieków. Woda w Warszawie jest bezpieczna do picia - mówił prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Awaria nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy – ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły, 10 km powyżej miejsca zrzutu ścieków. MPWiK uruchomiło codzienne badania jakości wody w Wiśle na odcinku warszawskim oraz Warszawa–Płock. Wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie MPWiK i na profilu na Facebooku.
Awaria najpewniej na starym odcinku
O awarii powiadomione zostały służby państwowe. W mieście powołany został także sztab kryzysowy, by jak najszybciej usunąć awarię. Trwają ustalenia co do jej przyczyny. Fragment rurociągu, który pękł w zeszłym roku, wymieniono i poddano przeglądom - nie wykazały uszkodzeń.
- Wszystko wskazuje na to, że awaria jest na starym odcinku, nie na remontowanym. Przypominam, że wyremontowane zostało 100 m, a cały przesył liczy 10 razy więcej. Gdybyśmy chcieli wymienić cały przesył, trwałoby to ponad rok. Były robione przeglądy. Ostatni przegląd jednej z nitek zakończył się w maju. Drugiej - wczoraj. Oba nie wykazały żadnych uszkodzeń - wyjaśnił prezydent Warszawy. - Będę Państwu udzielał na bieżąco i w kolejnych dniach precyzyjnych informacji – zapowiedział.
Będzie alternatywny przesył
- Po analizach, które wykazały błędy w projektowaniu i błędy wykonawcze tego przesyłu, podjęliśmy prace nad wykonaniem alternatywnego. Mamy już firmę, która przygotowuje koncepcję - zapewnił Rafał Trzaskowski.
W marcu 2020 r. MPWiK zlecił niemieckiej firmie ITWH wykonanie niezbędnego opracowania. W ramach dotychczasowych prac zostały wybrane dwa wariantu alternatywnego przesyłu ścieków. W najbliższych tygodniach, na podstawie opracowanej koncepcji, zostanie rozpisany przetarg na wykonanie projektu budowanego i budowę nowego przesyłu.
Po pierwszym spotkaniu sztabu miejskiego prezydent Warszawy ma rozmawiać z przedstawicielami rządu. Temat rozmowy to m.in. możliwość tymczasowego alternatywnego przesyłania ścieków - do czasu naprawy awarii.
- Jest możliwość poprowadzenia albo alternatywnego przesyłu pod dnem Wisły, albo mostem pontonowym. Będziemy o tym rozmawiali z przedstawicielami rządu. W ciągu dwóch dni mamy wiedzieć, która z tych możliwości będzie szybsza i bardziej trwała - zapowiedział Rafał Trzaskowski.
Źródło: UM Warszawa