mobile
REKLAMA

Basen olimpijski na Bielanach

Na Bielanach wciąż brakuje torów do pływania wyczynowego. Obecnie funkcjonują tu dwa najlepsze pływackie kluby warszawskie: AZS AWF Warszawa i UKS „G-8 Bielany”, które nie są jednak w stanie obsłużyć wszystkich mieszkańców Bielan. Sytuację te ma rozwiązać nowa pływalnia olimpijska.

Anna Przerwa
Basen olimpijski na Bielanach

Bielany to kuźnia pływackich talentów. Na basenie bielańskiego AWF trenowała polska mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak, dwukrotna mistrzyni świata i pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie, trzykrotna rekordzistka świata w stylu motylkowym. Na pływalniach bielańskiego OSiR-u trenuje również Kacper Stokowski, dwukrotny złoty medalista mistrzostw Europy juniorów w pływaniu dowolnym. – Bez nowej pływalni nie ma możliwości dalszego rozwoju sportu na Bielanach – mówi Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz dzielnicy Bielany i Przewodniczący stowarzyszenia „Razem dla Bielan”, inicjator budowy nowej olimpijskiej pływalni na Bielanach.

 

Ogromne sukcesy pływaków z Bielan

Naukę pływania na Bielanach zaczynają już przedszkolaki. Egzamin z pływania to konieczność, aby zakwalifikować się do klasy sportowej w Szkole Podstawowej nr 263 im. Powstańców Wielkopolskich przy ul. Szegedyńskiej 11. Podopieczni działającego na terenie szkoły Uczniowskiego Klubu Sportowego „G-8 Bielany” z sekcji pływackiej osiągają na zawodach sportowych ogromne sukcesy. UKS „G-8 Bielany” szkoli dzieci od podstaw. – Uczymy pływać i trenujemy obecnie ok. 1000 osób. Szkolenie odbywa się we współpracy z SP Nr 263 oraz LIX LO, gdzie powołana została Szkoła Mistrzostwa Sportowego w pływaniu. Wychowaliśmy bardzo wielu medalistów Mistrzostw Polski, rekordzistów Polski, medalistów najważniejszych międzynarodowych imprez pływackich – wylicza Dariusz Czerwonka, prezes UKS „G-8 Bielany”.

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem UKS „G-8 Bielany” jest obecnie Kacper Stokowski – rekordzista świata juniorów na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym, multimedalista  Mistrzostw  Europy i Świata Juniorów z 2017 r., jak również zdobywca  brązowego medalu na zeszłorocznych Mistrzostwach Europy w pływaniu sztafetowym. – W bieżącym roku Kamil Stokowski został Mistrzem Polski Seniorów na 100 metrów stylem grzbietowym. Jest to nasza Nadzieja Olimpijska na IO Tokyo 2020 – podkreśla prezes Czerwonka, ubolewając nad tym, że na Bielanach wciąż brakuje torów do pływania wyczynowego.

 

Zawodnicy nie mają gdzie trenować

Na Bielanach funkcjonują obecnie dwa najlepsze pływackie kluby warszawskie: AZS AWF Warszawa (seniorzy) i UKS „G-8 Bielany” (dzieci i młodzież), które zaliczane są do grona najlepszych pływackich klubów sportowych w Polsce. Niestety, dwie pływalnie, na których mogą trenować młodzi zawodnicy nie posiadają długiego toru. Oba obiekty, tj. basen przy ul. Lindego 20 i pływalnia przy ul. Conrada 6, mają tylko 25 metrów długości.

– Bielańskie pływalnie są bardzo obłożone. Aby trenować na długim torze musimy jeździć z zawodnikami na basen na Inflanckiej albo aż na Ochotę. A i tak nie ma pewności, że będzie akurat wolny tor. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza zimą. Dlatego na Bielanach potrzebujemy basenu olimpijskiego, który będzie posiadał długi 50-metrowy tor – tłumaczy Dariusz Czerwonka, prezes UKS „G-8 Bielany”.

Z bielańskich pływalni korzystają również uczniowie LIX Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Lindego 20. Tak duże obłożenie torów skutkuje tym, że dla mieszkańców Bielan miejsca na dzielnicowych basenach już nie ma. Chcąc popływać rekreacyjnie, zmuszeni są jeździć na inne dzielnice.

 

Olimpijski kompleks pływacki przy gen. Maczka?

Problem rozwiązałaby budowa basenu olimpijskiego. Władze dzielnicy od dawna myślą o budowie trzeciej pływalni. Nowy obiekt mógłby powstać na terenie AWF przy ul. Podleśnej. Rozważana jest także działka po dawnym, ośrodku „Monaru” przy ul. generała Maczka.

– Nowy obiekt składałby się z dwóch pływalni 25- i 50-metrowych z wydzieloną częścią rekreacyjną dla dzieci. Te, które są obecnie na dzielnicy nie są w stanie obsłużyć mieszkańców Bielan, bo takie jest obłożenie. Pływalnia olimpijska pozwoliłaby zwolnić tory dla osób pływających niewyczynowo – mówi Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan. Pomysł władz dzielnicy popiera także Polski Związek Pływacki. Budowa pływalni zależy jednak od tego, czy władze miasta zarezerwują w budżecie środki na tą inwestycję. – Jestem zdeterminowany i zrobię co w mojej mocy, aby w przyszłości taka pływalnia powstała właśnie na Bielanach – zapewnia Pietruczuk.

Anna Przerwa / fot.CRS Bielany

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda