Bezpłatne zabiegi dla czworonogów znów dostępne
Właściciele psów i kotów mieszkający w stolicy mogą je poddawać bezpłatnym zabiegom sterylizacji i kastracji. Warszawiacy do wyboru mają 31 lecznic weterynaryjnych znajdujących się w 15 dzielnicach. Kontynuowana jest również akcja bezpłatnego czipowania zwierząt.
– W tym roku zwiększyliśmy pulę środków na zabiegi sterylizacji i kastracji o blisko 80%. Szacujemy, że dzięki temu zabiegom będzie mogło zostać poddanych nawet 2500 czworonogów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Ważna jest dla nas konsekwencja w podejmowanych przez nas działach na rzecz przeciwdziałania bezdomności zwierząt. W ostatnich latach udało się nam znacząco ograniczyć ten problem w naszym mieście. Korzystamy z doświadczeń innych, ale również sami wyznaczamy nowe trendy i standardy na tym polu.
– Bardzo się cieszę, że mieszkańcy mogą liczyć na pomoc miasta w opiece nad zwierzętami. Warto pamiętać, że decyzje warszawiaków – zarówno te o adopcji jak i o przeprowadzeniu zabiegów – mają ważny wpływ na ograniczenie zjawiska bezdomności czworonogów – mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy. – To dzięki temu „Na Paluchu” jest coraz mniej zwierząt czekających na dom. Ostatnio odnotowaliśmy kolejny rekord – dodaje.
Zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt, jak również ich elektroniczne znakowanie wykonywane jest w 31 lecznicach weterynaryjnych w 15 dzielnicach Warszawy. Ich wykaz można znaleźć tutaj.
ABC zabiegów sterylizacji i kastracji
Miasto Warszawa w latach 2012-2014 współfinansowało, a od 2015 roku w całości pokrywa koszty zabiegów sterylizacji i kastracji psów i kotów właścicielskich. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem warszawiaków, a dotychczas zabiegom poddano 8034 czworonogów.
Miasto stołeczne Warszawa pokrywa koszty zabiegu obejmujące:
- wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt,
- wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie infuzyjnej,
- zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia psa/kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku,
- wizytę kontrolną w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.
W trakcie wizyty kwalifikującej lekarz, po badaniu klinicznym, może stwierdzić konieczność wykonania badań dodatkowych (np.: EKG, RTG, USG, badanie krwi, moczu). Warszawa nie pokrywa ich kosztów, jak również nie bierze odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne i nie ponosi kosztów związanych z ich leczeniem.
Warunkiem skorzystania z zabiegu finansowanego przez Miasto stołeczne Warszawę jest:
- okazanie „Karty warszawiaka” lub „Karty młodego warszawiaka” i posiadanie ważnych uprawnień (e-hologramu);
- wypełnienie przez właściciela zwierzęcia – w dwóch egzemplarzach – formularza pn. „Wniosek właściciela o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji psa/kota na koszt m.st. Warszawy w 2018 roku”. Formularze dostępne są w zakładach leczniczych;
- okazanie dowodu tożsamości;
- okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota);
- ukończenie przez zwierzę szóstego miesiąca życia;
- to, aby pies i kot był oznakowany elektronicznie (zaczipowany).
Dodatkowo w przypadku psów – okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie
Elektroniczne znakowanie czworonogów
Miasto kontynuuje również akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów. W ciągu 11 lat prowadzenia akcji elektronicznemu znakowaniu poddanych zostało ponad 92,5 tysiąca czworonogów. Tylko w 2017 roku zaczipowano 4452 czworonogi.
Czipowanie zwierząt wykonywane jest w tych samych lecznicach co zabiegi sterylizacji i kastracji.
Warunki skorzystania z bezpłatnego oznakowania psa/kota:
- wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela/organizację pozarządową/inny podmiot wniosku o wykonanie elektronicznego oznakowania psa/kota. Formularze dostępne są w zakładach leczniczych;
- okazanie dowodu tożsamości;
- okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota);
- ukończone przez zwierzę 12 tygodni życia.
Dodatkowo w przypadku psów – okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal (zrzeszonej w European Pet Network): www.safe-animal.eu w terminie do 14 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.
Obie akcje, prowadzone będą do 14 grudnia 2018 r. lub wyczerpania środków finansowych. Koordynowane są przez Wydział Spraw Zwierząt Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Szczegółowe informacje dot. akcji znajdują się na stronie bip.warszawa.pl/bos w zakładce: „zwierzęta w mieście”.
Źródło: Urząd m.st. Warszawyhttps://pixabay.com/pl/pies-kot-zwierz%C4%99ta-domowe-zwierz%C4%99ta-2606759/
Fot.: