mobile
REKLAMA

Białołęka z kolejnymi planami zagospodarowania

Na ostatniej sesji Rady Warszawy zostały przyjęte kolejne dwa plany dla Białołęki. Jeden z nich dotyczy obszaru Centrum Handlowego Marywilska 44.

IS
Białołęka z kolejnymi planami zagospodarowania

Plan rejonu ulic Marywilskiej i Płochocińskiej – część Ib

Ten szczególnie ważny plan dotyczy obszaru Centrum Handlowego Marywilska 44. Działające od 2010 roku hale kupieckie znajdujące się pod tym adresem zostały zniszczone na skutek pożaru, który wybuchł w maju ubiegłego roku. Teren objęty planem zajmuje powierzchnię około 15,8 ha i położony jest pomiędzy bocznicą kolejową a ul. Kupiecką, w sąsiedztwie odnogi Kanału Żerańskiego.

– Celem tego mikroplanu jest umożliwienie odbudowy budynku kupców. Pożar, który strawił hale, pozbawił jednocześnie wiele osób miejsc pracy, a nawet dorobku życia. Centrum Handlowe Marywilska 44 to także miejsce popularne wśród mieszkańców i chętnie przez nich odwiedzane. Dlatego tak ważne było sprawne przygotowanie i uchwalenie planu miejscowego, aby ten teren można było odbudować i zagospodarować – przywracając funkcje usług handlu – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Plan Kępy Tarchomińskiej – część I

Kolejnym przyjętym przez stołecznych radnych planem jest plan miejscowy Kępy Tarchomińskiej – część I. Obszar tego planu ma około 103 ha powierzchni, od północy graniczy z gminą Jabłonna, od zachodu z wałem przeciwpowodziowym rzeki Wisły, od południa z ulicą Gladioli, zaś od wschodu z osiedlem Buchnik.

Teren nowo uchwalonego planu jest w przeważającej części niezabudowany i niezagospodarowany, z bardzo dużą ilością terenów otwartych odznaczających się wysokim stopniem naturalności. Dominują tu nieużytki z licznymi zadrzewieniami i zakrzaczeniami oraz wilgotne łąki. Cały obszar znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Zabudowa jest tu ekstensywna i koncentruje się głównie wzdłuż ulic: Kępa Tarchomińska, Przyrzecze i Gladioli. Są to przede wszystkim budynki mieszkalne w zabudowie jednorodzinnej z pojedynczymi obiektami usługowymi. Pomiędzy nową zabudową zachowały się nieliczne zabudowania dawnych gospodarstw rolnych.

Plan dla tego terenu ma na celu poprawę jakości jego dotychczasowego zagospodarowania poprzez uporządkowanie tej przestrzeni zgodnie z zasadami ładu przestrzennego. Umożliwi i określi warunki realizacji nowej zabudowy w przestrzeni o wysokiej jakości urbanistycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu najcenniejszych terenów otwartych. Plan reguluje kwestie układu komunikacyjnego, a także chroni tereny wchodzące w skład Systemu Przyrodniczego Warszawy.

– Cieszy mnie, że udało nam się zyskać kolejny ważny dokument dla terenów, które są cenne przyrodniczo i tak unikatowe – nie tylko dla Białołęki ale dla całego miasta – mówi Ewa Janczar, Przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy.

Nowe przystąpienia

Aktualnie trwają konsultacje społeczne do czterech planów miejscowych na etapie wyłożenia do publicznego wglądu.

 

fot. BAiPP UM Warszawa 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda