mobile
REKLAMA

Budżet Żoliborza na 2024 rok z zielonym światłem. Na oświatę i edukację najwięcej środków

Wstępny projekt budżetu Żoliborza na 2024 rok uzyskał pozytywną opinię Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy na sesji 18 października. Na oświatę i edukację zaplanowano prawie 192 mln zł z łącznej kwoty 317,1 mln zł. Na inwestycje przeznaczono z kolei blisko 30,4 mln zł

Jakub Bielawski
Budżet Żoliborza na 2024 rok z zielonym światłem. Na oświatę i edukację najwięcej środków

Żoliborz czeka szereg inwestycji

W 2024 roku Żoliborz planuje zwiększyć wydatki na inwestycje majątkowe. Budżet na ten cel wyniesie prawie 9,6 proc. całości. Najwięcej pieniędzy - 6,3 mln zł - pójdzie na adaptację budynku przy ul. Śmiałej 21 na potrzeby Żoliborskiego Domu Kultury. Dużą część budżetu pochłoną też inwestycje drogowe, takie jak przebudowa ul. Bohomolca, Przasnyskiej i Ficowskiego. Ponadto dzielnica zainwestuje w modernizację obiektów sportowych przy ul. Potockiej i przy SP nr 267 oraz w renowację zabytkowej działobitni artyleryjskiej przy Al. Wojska Polskiego.

- Warto podkreślić, że uchwała w sprawie budżetu została przyjęta głosami Koalicji Obywatelskiej przy wsparciu radnej PL2050 i radnego z Miasto Jest Nasze. Na przyszły rok zaplanowaliśmy dokończenie ważnych dla mieszkańców inwestycji np. przebudowy ul. Przasnyskiej. Wśród nowych zadań mnie osobiście cieszy remont ul. Bohomolca i rewitalizacja stadionu OSiR przy ul. Potockiej – podsumowuje wyniki głosowania Piotr Wertenstein-Żuławski, przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. - Najwięcej wątpliwości wzbudziło przeznaczenie prawie 3 mln zł na renowację działobitni przy al. Wojska Polskiego. Tu radni byli zgodni – skoro obok ma powstać kładka prowadząca do nowych muzeów na terenie Cytadeli, wszyscy zainteresowani: ministerstwa, miasto, muszą ustalić docelowe przeznaczenie tej działobitni i dopiero wtedy można wydatkować na nią jakiekolwiek pieniądze – dodaje przewodniczący rady.

Piotr Wertenstein-Żuławski zwrócił także uwagę na potrzebę realizacji nowych projektów, ważnych dla mieszkańców dzielnicy. I uzupełnia - wystąpiliśmy do władz miasta o dodatkowe środki na nową pływalnię przy ul. Zajączka. Taki przyszkolny obiekt funkcjonował przed laty i wielu Żoliborzan uczyło się tam pływać. Teraz świetnie odciążyłby niezwykle popularny basen przy ul. Potockiej.

Więcej wydatków na oświatę

Oświata i edukacja to największa pozycja wydatkowa w budżecie dzielnicy Żoliborz. Na ten cel przeznaczono 191,83 mln zł, co stanowi 67 proc. wydatków bieżących. Jednak to nadal za mało, bo subwencja oświatowa jest zbyt niska. Dlatego na koniec września brakowało 29,72 mln zł na edukację, w tym 25,55 mln zł na pensje i składki. Potrzebna jest większa pomoc finansowa z budżetu Warszawy.

Pozostałe wydatki bieżące dzielą się na: ochronę zdrowia i pomoc społeczną - 26 proc. (24,63 mln zł), ład przestrzenny i gospodarkę nieruchomościami - 23 proc. (21,71 mln zł), kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego - 8 proc. (7,55 mln zł), gospodarkę komunalną i ochronę środowiska - 4 proc. (3,75 mln zł) oraz rekreację, sport i turystykę - 4 proc. (3,96 mln zł).

A jak się prezentują dzielnicowe dochody?

Zgodnie z projektem budżetu na 2024 rok, Żoliborz planuje uzyskać ponad 34,49 mln zł dochodów bieżących. Większość tej kwoty, czyli 61 proc., pochodzić będzie z opłat pobieranych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami za usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami komunalnymi. Pozostałe 29 proc. to dochody własne urzędu, głównie z opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów. Dodatkowo, gmina otrzyma 1,73 mln zł z tytułu dzierżawy terenów. Na dochody majątkowe składa się przede wszystkim wpływ z przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności, który wyniesie około 1,6 mln zł.

fot.Wikipedia.org/Emptywords

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda