Burmistrz Dorota Stegienka wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Ochota zapraszają na 4. Rajd do Pęcic
W tym roku odbędzie się 9 września. Drogę, szlakiem Powstańców z 1944 roku można przebyć na różne sposoby, niekiedy o możliwości wyboru decyduje kolejność zgłoszeń. Rajd ma na celu uczczenie losów części Powstańców IV Obwodu Armii Krajowej Ochota i Bitwy pod Pęcicami, którą stoczyli 2 sierpnia 1944 r. Niedostatecznie uzbrojeni Powstańcy, pod wodzą płk Mieczysława Sokołowskiego ps. „Grzymała” wycofywali się z Ochoty do Lasów Chojnowskim. Ich celem było zdobycie broni i przegrupowanie oddziałów. Pod Pęcicami natknęli się na przeważające siły niemieckie, zginęło 91 osób
Chcąc czcić pamięć o poległych, 9 września zorganizowany zostanie kolejny Rajd do Pęcic. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Ochota przy wsparciu Warszawskiego Hufca Harcerzy „Zawrat” Szczep 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów oraz przy współudziale Urzędu Gminy Michałowice, powiatu pruszkowskiego, Miasta Piastów, Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie, Fundacji Dwór Polski w Pęcicach oraz Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”, Stowarzyszenia Aktywnie, Bezpiecznie, Ciekawie, Stowarzyszenia Projekt Raszyn 1809 oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Rolkarskiego Polskater. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Środowiska IV Obwodu Armii Krajowej. Sponsorem wydarzenia jest Orlen.
Rajd odbędzie się w kilku formach:
-
Rajd Pieszy – ten rajd będzie biegł trasą, jaką przeszła grupa żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej. Uczestnicy zgromadzą się przy bocznym wejściu na teren Parafii św. Jakuba. Dalej podążą w stronę Reduty Kaliskiej, ul. Wawelską, ul. Białobrzeską, ul. Bitwy Warszawskiej, ul. Drawską, następnie wiaduktem łączącym Włochy z Ochotą i stąd do stacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej (Salomea). Stąd uczestnicy udadzą się pociągiem WKD do stacji Reguły, skąd przejdą do Pęcic. Start rajdu godz. 12.00.
-
Rajd Rolkowy – Przejazd rolkowy do Pęcic rozpocznie się zbiórką w Parku Szczęśliwickim o godzinie 11:00. Następnie rajd podąży ulicami: Drawską - Śmigłowca - al. Jerozolimskie - Popularną - Chrobrego - Ryżową - Dzieci Warszawy - Kościuszki - Cierlicką - Lalki - Jagiełły - Warszawską (tutaj wjazd od Piastowa) - Broniewskiego - Warsztatową (Pruszków) - Polskiej Organizacji Wojskowej - Batalionów Chłopskich - Waryńskiego - Promyka - Robotniczą - Południową - Błońską - Działkową - Gomulińskiego - Powstańców - Pogodną - Komorowską - al. Armii Krajowej - Pęcicką (aż do Mauzoleum). Uczestnicy rajdu muszą posiadać własne rolki i umieć się na nich poruszać. Start rajdu o godz. 12.00.
-
Rajd Rowerowy – celem rajdu rowerowego jest dotarcie do Pęcic, drogą najbardziej wierną przemarszowi Powstańców. Po drodze przewidziane będą krótkie przystanki, podczas których przewodnik będzie opowiadał, co działo się na danym etapie trasy. Trasa rozpocznie się na ulicy Niemcewicza 5, gdzie gromadzili się Powstańcy przed wymarszem. Początkowo uczestnicy przemieszczą się na ulicę Szczęśliwicką, dalej będą podążać w stronę Salomei i Reguł (do których Powstańcy dotarli kolejką). Z Reguł, podobnie jak Powstańcy, rajd skieruje się na południe by dotrzeć do Pałacu w Pęcicach. Start Rajdu o godz. 12.30.
-
Rajd Kajakowy – spływ rzeką Raszynka. Długość trasy to około 4,5 km. Miejscem zbiórki jest przystanek „Raszyn Kościół”, skąd uczestnicy przejdą nad brzeg rzeki. Spływ zakończy się za mostkiem przy al. Powstańców Warszawy w miejscowości Pęcice, skąd biorący udział w rajdzie udadzą się na cmentarz Powstańców Warszawy. Podczas rajdu zostaną rozdane listy z zadaniami dotyczącymi Powstania Warszawskiego, co uatrakcyjni spływ. Kajaki oraz opiekę instruktorów zapewniają organizatorzy, jednak liczba miejsc jest ograniczona. O możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zapisów! Start rajdu w dwóch grupach, start pierwszej grup o godz. 9:50, start drugiej grupy o godz. 10: 50
Rajd Samochodowy – chcąc skorzystać z tej formy, muszą państwo przyjechać na parking przy Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 przy ul. Szczęśliwickiej 56. Stąd planowany jest przejazd Częstochowską, Białobrzeską, Barską i Kaliską, skąd planowany jest wjazd na tyły Barykady Kaliskiej. Tutaj złożone zostaną kwiaty oraz znicze. Dalej uczestnicy ruszą w stronę Gajówki Zimne Doły. Tam odbędzie się apel pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą AK, skąd Rajd skieruje się do Pęcic. Start rajdu godz. 13.30.
-
Rajd Motorowy samochodami zabytkowymi. Nowa forma dotarcia samochodami zabytkowymi start z parkingu przy Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 przy ul. Szczęśliwickiej 56. Samochody historyczne mogą zabrać ok. 125 osób, decyduje kolejność zgłaszania się. Start rajdu o godz. 12.00.
W rajdzie uczestniczyć będą również uczniowie szkół, które organizują i przyjmują zapisy we własnym zakresie. W uroczystościach wezmą udział również kombatanci.
Wszystkie grupy powinny dotrzeć do Pęcic przed godziną 15.00. Od 14.00 do 15.30 organizatorzy zapraszają na obiad. O godzinie 16.00 rozpocznie się Apel Pamięci, natomiast o 17.00 piknik historyczny z grą terenową dla uczestników. Od godziny 18.30 – 19.00 przewidywane jest obrzędowe ognisko harcerskie.
Jeśli chcecie Państwo wziąć udział w rajdzie, będziecie musieli dokonać zapisu wypełniając formularz na stronie RAJD PĘCICE 2023 - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (google.com) (otwiera się w nowej karcie) . Opłata za wzięcie udziału w Rajdzie to 10 zł, do uregulowania w dniu startu gotówką. Opłat zbierane będą w miejscach startu.
Każdy uczestnik otrzyma wodę, przekąski, koszulkę oraz materiały promocyjne. Ponadto przewidywany jest pakiet dla uczestników obchodu obejmujący informator o bitwie oraz śpiewnik.
Wszelkie informacje na stronie http://rajdpecice.16wdh.pl(otwiera się w nowej karcie)
Zapisy na rajd: RAJD PĘCICE 2023 - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (google.com)
fot.UDOchota