Burmistrzowie stolic Europy spotkali się w Warszawie
Warszawa stała się gospodarzem 14. edycji corocznego spotkania przedstawicieli europejskich stolic z Komisją Europejską. Wydarzenie zgromadziło burmistrzów i prezydentów ponad 20 miast, którzy dyskutowali na temat bezpieczeństwa, przygotowania na sytuacje kryzysowe i finansowania miast. Kluczowym punktem obrad było podpisanie Deklaracji Warszawskiej
Spotkania burmistrzów stolic państw UE z Komisją Europejską odbywają się od 2012 roku. Warszawa, jako gospodarz tegorocznej edycji, miała okazję zaprezentować swoje osiągnięcia oraz wymienić doświadczenia z innymi europejskimi stolicami. – Spotkaliśmy się po to, by przeprowadzić kolejny dialog z Komisją Europejską. I jasno trzeba powiedzieć, że bez naszej aktywności, bez naszego wkładu trudno byłoby realizować najważniejsze zadania Unii. Warszawa jest przykładem tego, jak dobrze można wykorzystywać unijne pieniądze, ponad 20 miliardów złotych od naszego wejścia do Unii Europejskiej, zostało zainwestowanych w Warszawie. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek dużą inwestycję bez wsparcia unijnego. Dzięki temu dokonaliśmy pełnej transformacji miasta i oczywiście wydajemy te pieniądze dalej. Dzięki mojemu zaangażowaniu udało się wynegocjować kolejne 2 miliardy złotych na warszawskie metro i tramwaje – mówił Rafał Trzaskowski.
Warszawa jako przykład zarządzania kryzysowego
Podczas spotkania prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprezentował doświadczenia stolicy Polski w zarządzaniu kryzysami, szczególnie w kontekście wybuchu wojny w Ukrainie. Od lutego 2022 roku Warszawa przyjęła ponad milion uchodźców, z czego około 150 tysięcy osób wciąż mieszka w mieście. Program „Warszawa chroni” stanowi przykład, jak lokalne samorządy mogą efektywnie działać w trudnych sytuacjach – od zapewniania pomocy humanitarnej po wzmacnianie środków obrony cywilnej.
– traktujemy obronę cywilną i ochronę ludności bardzo poważnie. Wzmocniona ochrona całej infrastruktury krytycznej, ujęć wody, tworzenie magazynów na sprzęt, walka z cyberprzestępczością. To są też priorytety Unii Europejskiej – mówił Rafał Trzaskowski, podkreślając zgodność tych działań z unijnymi priorytetami.
Deklaracja Warszawska i geopolityczne wyzwania
Jednym z kluczowych elementów spotkania było podpisanie Deklaracji Warszawskiej, która wzywa do zwiększenia bezpośredniego wsparcia finansowego dla miast w czasie kryzysów. Dokument podkreśla również konieczność zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatu oraz transformacji energetycznej.
Podczas spotkania poruszono również temat wyzwań geopolitycznych, w tym wojny w Ukrainie, globalnych przesunięć sił oraz wzrostu autorytaryzmu. Ustalono, że miasta będą odgrywać kluczową rolę w obronie praw człowieka i praworządności.
– Dzisiaj rozmawialiśmy o przyszłości polityki spójności, o przyszłości budżetu europejskiego, to bardzo dobry moment na tę dyskusję, bo w najbliższych dniach Komisja Europejska rozpoczyna pracę nad projektem wieloletnich ram finansowych, które będą kluczem dla zapewnienia realizacji tego, co jest naszym wspólnym celem – Europy konkurencyjnej, Europy bezpiecznej i Europy, która pozostaje najlepszym miejscem do życia – powiedział Piotr Serafin, komisarz europejski ds. budżetu, administracji publicznej i zwalczania nadużyć finansowych.
– To jest ogromna szansa, że jesteśmy tutaj razem, że możemy prowadzić ten dialog i wspólnie szukać rozwiązań. Mamy wspólną historię, my, Europejczycy dzielimy wspólne wartości, chociażby takie jak demokracja i mamy wielkie nadzieje dla obywateli Europy, dla młodego pokolenia. Jesteśmy tutaj, aby pracować nad rozwiązaniami, aby nam wszystkim żyło się lepiej – mówiła Anne Hidalgo, mer Paryża.
Źródło: UM Warszawa
Fot.: Ewelina Lach