Butelkomat na Zieleniaku już działa
W wielu polskich miastach coraz popularniejsze staje się instalowanie butelkomatów. Dzielnica Ochota też już ma swój butelkomat! - Właśnie stanął w prześwicie prowadzącym od strony ul. Grójeckiej na plac Zieleniaka . Uroczystego otwarcia dokonała Burmistrz Ochoty Dorota Stegienka. Towarzyszył jej Zastępca Burmistrza Sławomir Umiński.
Trochę historii. Pomysł butelkomatów na Ochocie pojawił się dawno. Jest to zwycięski projekt z 2019 r., który złożyła ówczesna radna Dorota Stegienka w ramach Budżetu Obywatelskiego. – Zdobył najwięcej głosów spośród projektów dzielnicowych. I co? No, właśnie. Projekt sobie leżał w Wydziale Komunikacji Społecznej urzędu dzielnicy i leżał, a czas upływał. Minął rok i nic. Potem został przesłany do Wydziału Ochrony Środowiska i trzeba było, niejako od nowa, zabrać się za jego realizację, pozyskać środki. Smutne.
Jednak w końcu butelkomat na Zieleniaku zaczyna działać. Koszt najmu na 6 miesięcy to 74 tys. złotych. W czasie uroczystego otwarcia podchodziło wiele osób, które chwaliły pomysł, pytały o szczegóły obsługi. Jesteśmy przekonani, że pomysł butelkomatu spodoba się mieszkańcom, a plac przy Zieleniaku to miejsce, wręcz, idealne.
Co to są butelkomaty, po co się je instaluje? – Przedstawiamy parę niezbędnych informacji. - Butelkomat to urządzenie, które stanowi ważne ogniwo w łańcuchu recyklingu. Przede wszystkim daje pewność, że oddane butelki zostaną przetworzone w 100 proc. Obecnie w Polsce recyklingowi poddaje się zaledwie 43 proc. butelek PET. Instalowanie i korzystanie z butelkomatów ma charakter proekologiczny.
Jak korzystać z butelkomatów? Opróżnioną i suchą butelkę PET należy włożyć do specjalnego otworu w automacie. Nakrętkę od butelki trzeba wrzucić do specjalnego pudełka, a samą butelkę należy włożyć do butelkomatu kodem kreskowym do góry. Automat zgniecie opakowanie. Proste?
Nowoczesny, ochocki funkcjonalny butelkomat przedstawia się następująco:
- posiada wrzutnię na butelki umożlwiającą przyjmowanie butelek od 0,2l do 3,0l;
- posiada wrzutnię na puszki aluminiowe po napojach spożywczych od 0,2l do 0,5l;
- posiada wrzutnię do nakrętek plastikowych;
- rozpoznaje i przyjmuje butelki PET zarówno z etykietami i kodami kreskowymi;
- jest wyposażony w czujnik napełnienia i system do przekazywania Wykonawcy i Zamawiającemu informacji o napełnieniu oraz przepełnieniu urządzenia;
-panel dotykowy oraz wyświetlacz przeznaczony do komunikacji z użytkownikiem, pozwalające na swobodne poruszanie się po menu wybieranych benefitów;
- jest wyposażony w system do rejestracji transakcji użytkowników, umożliwiający gromadzenie punktów za zwracane butelki PET, puszki aluminiowe i nakrętki plastikowe oraz rozliczania i nagradzania użytkowników za proekologiczne zachowanie;
System umożliwia użytkownikom zbieranie punktów celem uzyskania upustu na usługi podmiotów działających na terenie Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy w zakresie działalności kulturalnej i sportowej oraz możliwość przekazywania punktów na rzecz wskazanej w programie organizacji charytatywnej:
- przy użyciu aplikacji moblinej (bezpłatna i ogólnodostępna w sklepach Apple AppStore i Google Play),
- przez otrzymanie kuponów;
- przystosowany do pracy na zewnątrz na terenie ogólnodostępnym.
Inne wymagania:
- stabilna, nieprzerwana praca aplikacji przez co najmniej 95% czasu w każdym miesiącu;
- wbudowany ekran LED z głośnikami, umożliwiający przekazywanie przez urząd dzielnicy komunikatów, materiałów promocyjnych, edukacyjnych i kulturalno-sportowych związanych z wydarzeniami na terenie Dzielnicy Ochota;
- zasilanie urządzenia prądem zmiennym o napięciu 230V.