Cerkiew św. Jana Klimaka na Woli – koniec kolejnej części remontu
Czwarty etap remontu przy Cerkwi na Woli jest już zakończony. Parafia prowadzi prace remontowe i konserwatorskie przy świątyni oraz na okalającym ją cmentarzu od 2018 roku. Od początku są współfinansowane przez m.st. Warszawę.
Cerkiew św. Jana Klimaka wzniesiono w latach 1903-1905. Starszy od świątyni jest cmentarz powstały na terenie dawnych umocnień fortecznych, tzw. reduty wolskiej, tuż po upadku powstania listopadowego.
Od fundamentów po złocony krzyż
Remont świątyni rozpoczęto od najpilniejszych prac, tj. wykonania izolacji przeciwwilgociowych fundamentów. Rok później przystąpiono do prac ratunkowych na wieży, której, jak wykazały ekspertyzy, konstrukcja była osłabiona. Jednocześnie wykonano remont drewnianej więźby kopuły i jej poszycia. Pozłocono także górujący nad świątynią krzyż.
W kolejnych latach ekipa budowlano-konserwatorska przystąpiła do prac na zewnątrz. Elewacje cerkwi pokrywa okładzina z płytek klinkierowych, uzupełniona pasami dekoracji sztukatorskiej z motywami roślinnymi. Były one mocno zniszczone przez czas. Ich remont, obok wzmocnienia, miał również zadanie estetyzujące i przywracające pierwotny wygląd. W trakcie prac odkryto i przywrócono oryginalną piaskowo-żółtą barwę dekoracji architektonicznych.
Wzmocnienie elewacji
W ubiegłym roku zakończono czwarty etap prac. Tym razem prowadzono je na elewacjach północnego skrzydła budynku. Konserwatorzy wzmocnili spękania muru, oczyścili i uzupełnili ceramiczną okładzinę, a uszkodzone sztukaterie poddali wzmocnieniu i uzupełnieniu, a na koniec pomalowali. Prace przeprowadzono rzetelnie, a ich efekt jest bardzo dobry. Na 2022 rok parafia zaplanowała zakończenie remontu elewacji, tj. wykonanie pozostałych dolnych partii ścian zewnętrznych wraz z krużgankiem przy wejściu.
Wszystkie prace współfinansowało m.st. Warszawa. Od 2018 roku koszt dofinansowania wyniósł 1 653 072 zł (cerkiew 1 128 481 zł, cmentarz 524 591 zł).
Fot. UM Warszawa