mobile
REKLAMA

Ciepło z metra ogrzeje mieszkania w Warszawie

Warszawskie metro rusza z innowacyjnym projektem, Ciepło odpadowe powstające w procesach eksploatacji metra  posłuży ogrzewaniu warszawskich mieszkań. Dziś zostało podpisane stosowne porozumienie z duńskim rządem i przedsiębiorstwami. Fryderyk X stolicę wybrał jako cel swojej pierwszej wizyty w roli monarchy. 

oprac. NKK /mat.pras.
Ciepło z metra ogrzeje mieszkania w Warszawie

Dziś zostało podpisane ważne porozumienie z duńskim rządem w ramach ekologicznej współpracy. Zgodnie z jego założeniami ciepło odzyskane z pracy warszawskiego metra ma zostać wykorzystane do ogrzania mieszkań na Pradze – Południe. Jak się okazuje nadmiar ciepła jest największym niewykorzystanym źródłem energii na świecie.

Jako Ambasada Królestwa Danii z siedzibą w Warszawie cieszymy się, że możemy pomóc w realizacji tego projektu, który jest doskonałym przykładem polsko-duńskiej współpracy w zakresie efektywności energetycznej i rozwoju miast – przekazał Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce.

Codziennie szukamy rozwiązań, które uczynią nasze miasto jeszcze bardziej ekologicznym. Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w stolicy spotykają się z naszą aprobatą. Dzięki współpracy z rządem duńskim, będziemy prowadzili innowacyjny projekt, który w pełni wpisuje się w naszą politykę dotyczącą neutralności klimatycznej. Technologię odzysku ciepła odpadowego z metra wykorzystamy przy budowie trzeciej linii. Linia ta będzie skierowana na Pragę-Południe, a właśnie ta dzielnica została wskazana w aplikacji do Komisji Europejskiej dla stu neutralnych klimatycznie miast, jako część Warszawy, w której prowadzone będą projekty pilotażowe – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Jak podkreśla stołeczny ratusz nawiązane partnerstwo zbada możliwości ponownego wykorzystania nadmiaru ciepła z metra warszawskiego do ogrzewania budynków, domów i wody w mieście. W samej Warszawie dostępny nadmiar może pokryć zapotrzebowanie na ciepło co najmniej 275 tysięcy mieszkańców. Potencjał nadwyżki ciepła szacowany jest na poziomie 3,8 TWh rocznie, z czego trzy największe źródła, w tym metro mogą generować nawet 3,3 TWh energii cieplnej rocznie.

 

fot. UMW
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda