Co będzie w budynku szkolnym przy ul. Twardej? Radni zdecydowali
Komfortowe warunki do opieki i nauki dla dzieci i młodzieży z niedosłuchem oraz nowoczesny dom kultury. To plany na zagospodarowanie terenu i nieruchomości przy ulicy Twardej 8/12. W czwartek, 1 marca, radni Warszawy podjęli uchwałę o zamiarze przeniesienia tam ośrodka z ul. Zakroczymskiej.
Budynek szkolny przy ul. Twardej nigdy nie został wydany właścicielowi roszczeń, zawsze należał do miasta stołecznego Warszawy. Zgodnie z zapowiedziami władz stolicy, budynek będzie służył warszawskiej oświacie. - Edukacja była i jest dla mnie priorytetem. Dbam o rozwój sieci przedszkoli i żłobków, ale równie ważne są dla mnie warunki, w jakich się uczą i spędzają czas dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Dlatego proponujemy przenieść do budynku szkolnego przy Twardej ośrodek dla dzieci i młodzieży słabosłyszących. To nie wszystko. Planujemy na tym terenie również budowę nowoczesnego centrum kultury – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Komfortowe warunki nauki i wsparcia
Ośrodek przy ul. Zakroczymskiej jest placówką specjalistyczną, w której uczą się dzieci i młodzież z poważnym niedosłuchem oraz z afazją z całej Warszawy. Placówka obejmuje opieką 92 wychowanków: 24 przedszkolaków, 42 uczniów szkoły podstawowej specjalnej i 26 uczniów w oddziałach gimnazjum specjalnego. 33 dzieci korzysta z internatu. W ośrodku jest także zespół wczesnego wspomagania rozwoju, który obejmuje opieką i specjalistycznymi zajęciami 47 niepełnosprawnych dzieci w wieku od 2 do 6 lat i ich rodziny. Teraz ośrodek mieści się w dawnym pałacu Sapiehów, który wymaga generalnego remontu, rozwiązania poważnych problemów technicznych i prac konserwatorskich.
Budynek szkolny przy ul. Twardej 8/12 po modernizacji zapewni bardzo dobre warunki nauki i opieki dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo, jego lokalizacja w samym centrum ułatwi dojazd słabosłyszącym uczniom mieszkającym w różnych dzielnicach miasta. Będzie też wygodnym adresem dla rodziców, którzy z całej Warszawy dowożą do ośrodka niepełnosprawne dzieci na zajęcia z wczesnego wspomagania. Specjalny ośrodek szkolno–wychowawczy ma swoją specyfikę - obok pomieszczeń szkolnych i rekreacyjnych, stołówki - jego integralną częścią jest internat. Budynek przy ul. Twardej jest na tyle duży, by po remoncie adaptacyjnym, także pod tym względem zaspokoić potrzeby tego rodzaju placówki oświatowej. Koszt modernizacji budynku przy ul. Twardej szacujemy na 13 mln zł.
Dom kultury z salą widowiskową
Dodatkowo, władze dzielnicy proponują w tym miejscu budowę nowego obiektu, który stałby się przyszłą siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” oraz Domu Kultury „Śródmieście” prowadzonych przez Dzielnicę Śródmieście. W budynku o łącznej powierzchni ok. 3 tys. m kw. byłaby przestrzeń m.in. na działalność statutową obu placówek kulturalno-oświatowych (pracownie tematyczne, sale muzyczne, teatralne, zaplecze techniczne, pomieszczenia biurowe, kawiarenka, sala widowiskowa na ok. 250 miejsc). Koszt budowy nowego budynku szacujemy na ok. 27 mln zł.
Obecne siedziby, zarówno MDK „Muranów” jak i Domu Kultury „Śródmieście”, nie zaspakajają potrzeb oraz uniemożliwiają ich rozwój. MDK zajmuje część budynku szkolnego przy ul. Stawki. Nie posiada profesjonalnej sali widowiskowej oraz ma za małą powierzchnię w stosunku do potrzeb. Gdy opuści zajmowaną część budynku, przestrzeń ta pozwoli na rozwój mieszczącego się tam Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych. Z kolei DKŚ działa w pomieszczeniach usytuowanych w kompleksach mieszkalnych (główna siedziba przy ul. Smolnej oraz placówki terenowe przy ul. Foksal, Anielewicza, Hożej, Św. Salezego i Jazdów), co znacząco ogranicza możliwość jego funkcjonowania (kwestia hałasu). Poza tym dysponuje salą widowiskową jedynie na 80 miejsc, co nie pozwala na realizowanie większych przedsięwzięć. Śródmieście, choć położone centralnie i o dużych walorach reprezentacyjnych, nie posiada własnych samodzielnych i w pełni do tego przystosowanych obiektów na działalność kulturalno-oświatową. Budowa siedziby dla Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” i Domu Kultury „Śródmieście” pozwoli zmienić tę niekorzystną sytuację i poprawi poziom usług dla mieszkańców Śródmieścia.