Co dalej z obiecanymi tysiącami miejsc parkingowych „P+R”?
Jednym z problemów, który dość pilnie powinien wg wielu warszawiaków zostać rozwiązany jest kwestia miejsc parkingowy. Jak podkreślają w swojej interpelacji stołeczni radni Renata Królak oraz Mariusz Budziszewski – Mieszkańcy wskazują, że brak infrastruktury parkingowej negatywnie wpływa na wybór przez nich transportu publicznego – piszą radni i pytają władze Warszawy o plany dotyczące budowy parkingów „P+R”. Kiedy powstaną kolejne?
Rafał Trzaskowski obiecał w 2018 roku w trakcie kampanii wyborczej budowę tysięcy nowych miejsc parkingowych w Warszawie. - Do 2021 roku dokończymy budowę sieci parkingów P+R okalających Warszawę. Zbudujemy osiem tysięcy miejsc na nowych parkingach P+R przy węzłach przesiadkowych z przystankami metra, tramwajów i SKM na obrzeżach Warszawy – mówił Rafał Trzaskowski.
O to jak dziś wygląda kwestia miejsc parkingowych udostępnionych kierowcom właśnie w ramach parkingów P+R postanowili zapytać warszawscy radni Renata Królak i Mariusz Budziszewski.
- Rozwój metra oraz nowe trasy linii tramwajowych zwiększają komfort poruszania się po mieście. Jednocześnie mieszkańcy wskazują, że brak infrastruktury parkingowej negatywnie wpływa na wybór przez nich transportu publicznego – wskazują radni.
Jak zatem wygląda w praktyce infrastruktura parkingowa?
- Obecnie w m.st. Warszawie funkcjonuje 17 parkingów typu P+R, w ostatnim czasie zrealizowano parkingi: „Żerań PKP” (otwarty w lutym 2022 r.), „Warszawa Jeziorki” (otwarcie listopad 2022 r.) i „Metro Kondratowicza” (otwarcie marzec 2023 r.) - informuje Tomasz Bratek, zastępca prezydenta. Wg przekazanych informacji w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasto zarezerwowało środki na budowę dwóch parkingów P+R – Metro Bródno i Rembertów, zaś parking Połczyńska ma przejść modernizację.
W Warszawie mają powstać również parkingi tymczasowe w sąsiedztwie stacji metra Karolin i Lazurowa.
- Funkcjonowałyby od momentu uruchomienia stacji do momentu wybudowania docelowych węzłów przesiadkowych – informuje wiceprezydent Tomasz Bratek.
Czym są parkingi P+R?
Jak wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego system parkingów "Parkuj i Jedź" (Park & Ride) umożliwia, w godzinach funkcjonowania parkingów, bezpłatne parkowanie pojazdów osobom, które w chwili wyjazdu z parkingu przedstawią ważny bilet dobowy, trzydniowy, weekendowy, weekendowy grupowy, 30-dniowy, 90-dniowy, bilet seniora lub bilet dla dzieci z rodzin z trójką dzieci - przypomina Zarząd Transportu Miejskiego.
fot. UMW