mobile
REKLAMA

Co dzieje się w Parku Żerańskim?

Jak informuje stołeczny ratusz trwają zaawansowane prace w parku Żerańskim na Białołęce. Teren o powierzchni 13 ha będzie jedynym parkiem w stolicy z linią brzegową udostępnioną mieszkankom i mieszkańcom. Poza nowymi, różnorodnymi terenami zieleni, będzie można skorzystać tu z pomostów, ścieżek rowerowych czy parku linowego.

IS
Co dzieje się w Parku Żerańskim?

Park Żerański powstaje na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Dotychczas był to w znacznej mierze poprzemysłowy, zdegradowany teren, a obecnie  zmienia się w obszar rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Warszawy. W parku posadzonych zostało m.in. ok. 500 drzew, ponad 36 tys. bylin, pojawiają się również nowe łąki, murawy i trawniki.

Nowa zieleń i mała architektura

Odwiedzający nowy park w dzielnicy Białołęka będą mogli spacerować alejkami, bulwarem nad kanałem, skorzystać z pomostów czy wiat piknikowych. W parku wykorzystane zostały znajdujące się na miejscu techniczne elementy zagospodarowania terenu np.: polery (słupy cumownicze) i remontowane pomosty przeładunkowe. Najmłodszych z pewnością ucieszy park linowy i plac zabaw. Nie zabraknie miejsc wypoczynku – zamontowanych zostanie ponad 100 ławek i siedzisk, pojawią się również wiaty i podesty.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – koordynujący prace w parku – postawi na terenie parku 29 koszy na śmieci. Powstanie tu także pawilon z funkcją gastronomiczną i ogólnodostępnym zapleczem sanitarnym.

Cały park jest ściśle powiązany z Kanałem Żerańskim, dlatego projekt zmian opiera się na wykorzystaniu walorów wypoczynkowych tego terenu.

W części południowej będzie można wyróżnić trzy charakterystyczne „pasy” – teren zadrzewień z alejkami spacerowymi wśród drzew; pas bulwarów w sąsiedztwie i nad strefą kontrolowaną gazociągu (miejsce, w którym nie można wprowadzić zadrzewień i zakrzewień w związku z przepisami prawa i względami bezpieczeństwa) oraz pas nabrzeża powstający przez poszerzenie ścieżki holowniczej wzdłuż Kanału Żerańskiego (znajdują się tu polery i zejście na 12 nowych pomostów rekreacyjnych).

Zagospodarowanie terenu nawiązuje do poprzemysłowego charakteru miejsca – nieukończonego portu rzecznego oraz zakładów prefabrykacji budowlanej. W północnej części parku, zgodnie z pierwotną koncepcją, ścieżki są poprowadzone wśród prefabrykatów pozostawionych tu w latach 90. – przez pobliską fabrykę Falbet. Obszar ten porasta gęsta roślinność drzewiasta, liczne krzewy oraz ziołorośla. Po wielu latach stały się elementem ekosystemu parku, przyczyniając się do zwiększenia jego bioróżnorodności. Pełne zakamarków rumowiska są idealnym schronieniem dla licznych drobnych zwierząt, w tym płazów i małych ssaków. Strefa ta będzie niedostępna dla użytkowników – zostanie wygrodzona jako ostoja przyrody i miejsce nieodpowiednie do swobodnej eksploracji.

Relaks, zabawa i edukacja przyrodnicza

W parku zostaną zamontowane tablice edukacyjne, z których użytkownicy będą mogli dowiedzieć się więcej o roli tzw. czwartej przyrody (terenu zaniechanego przez człowieka, gdzie samoistnie rozwija się roślinność) i przywracaniu różnorodności biologicznej w mieście.

Mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego zgłosili dwa projekty na realizację na terenie parku dwóch wodnych placów zabaw dla dzieci („Park fontann” i „Zabawa wodą i piaskiem”, czyli tzw. „błotna kuchnia”). Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 1 lipca.

Zakończenie inwestycji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy planowane jest w trzecim kwartale 2025 r. Budowa pawilonu zakończy się w ostatnim kwartale 2025 r. 

 

Źródło UMW fot. C. Warś

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda