Cykl "Stołeczne ulice": Ulica Kłopotowskiego
Ta sześciuset metrowa arteria leżąca na Starej Pradze rozpoczyna swój bieg na Wybrzeżu Szczecińskich, a kończy na ul. Targowej. Powstała w XVIII wieku, a jej pierwotna nazwa to ul. Brukowa. Obecnego patrona zyskała w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś w cyklu "Stołeczne ulice" prezentuję ul. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
Ul. Brukowa to nie jedyna nazwa tej praskiej arterii. W drugiej połowie XIX wieku zmieniono jej nazwę na ul. Szeroką, zaś cztery lata po zakończeniu II wojny światowej patronem ulicy został Karol Wójcik, działacz lewicowy. Obecna nazwa na część założyciela Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, błogosławionego księdza Ignacego Kłopotowskiego nadana została w 1991 roku.
Przy ul. Kłopotowskiego znajduje się wiele ważnych miejsc dla dzielnicy. Na samym początku pod numerem 1/3 mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Zaprojektowany przez Antonio Corazziego klasycystyczny budynek powstał w latach 1824-1825. Pierwotnie była to komora wodna. Pobierano w niej opłaty za przejazd oraz za przewóz towarów tzw. mostami łyżwowymi. Budynek stracił na swojej popularności wraz z wybudowaniem mostu Kierbedzia.
Przy skrzyżowaniu z ul. Jagiellońską do połowy XX wieku znajdowała się praska synagoga. Powstała w 1836 roku według projektu Józefa Grzegorza Lessla istniała przez sto dwadzieścia pięć lat. Największe straty budynkowi przyniosły działania wojenne, kiedy to została podpalona przez hitlerowców. Synagoga przetrwała jednak II wojnę światową. Została władz miejskich została rozebrana w 1961 roku.
Jednym z ciekawszych miejsc jest również skrzyżowanie ul. Kłopotowskiego z ul. Floriańską, przy którym znajduje się pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. Rzeźbę przedstawiającą bębniarza, akordeonistę, gitarzystę, skrzypka i bandżolistę stworzył Andrzej Renes z inicjatywy arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 17 września 2006 roku.
Przy ul. Kłopotowskiego znajdują się również: Urząd Dzielnicy Praga-Północ, dawny gmach Fabryki Maszyn i Kamieni Młyńskich, siedziba Kurii Warszawsko-Praskiej, dawny gmach IV Męskiego Gimnazjum Magistratu Warszawy, Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia czy też Dom Generalny Sióstr Loretanek.
Przyglądając się historii Pragi-Północ nie należy zapomnieć o tej ponad półkilometrowej arterii, bowiem ul. Kłopotowskiego to doskonałe połączenie przeszłości z teraźniejszością.
Marcin Kalicki