mobile
REKLAMA

Czas na dokument

„Mur” Kasi Smutniak otworzy 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs pt. Prawa człowieka w filmie. W programie tegorocznej edycji znalazło się ponad 50 wyjątkowych dokumentów – zarówno dzieła uznanych mistrzów, jak i filmowe eksperymenty. Festiwal potrwa od 1 do 10 grudnia w Kinotece i kinie Muranów

Informacja prasowa
Czas na dokument

Festiwal Filmowy Watch Docs to przede wszystkim filmy dokumentalne, które widzowie zobaczą w tym roku w kilku sekcjach m.in. w Konkursie Głównym, Zielonym Konkursie i Dokumencie Wielkiego Formatu. Poza tym zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących: spotkania z reżyserami, dyskusje z udziałem filmowców, dziennikarzy i ekspertów, warsztaty i wydarzenia branżowe adresowane do polskich i zagranicznych twórców.

Mocne otwarcie

Debiutancki dokument „Mur”, aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Pełnometrażowa produkcja z bliska pokazuje działania aktywistów na polsko-białoruskiej granicy. Film, zrealizowany został w dużej mierze ukrytą kamerą i łączy dynamiczne ujęcia z lasu i osobiste refleksje, oddając gorączkową atmosferę ratowniczych eskapad w poszukiwaniu zagubionych w puszczy migrantów.

Filmy konkursowe

W Konkursie Głównym Watch Docs znalazło się dziesięć obrazów, wśród nich m.in.: „Plan C. Nie będziesz szła sama” o samopomocy kobiet walczących o dostęp do aborcji w USA; opowieść o jamajskiej gwieździe popu zmagającej się z falą hejtu – „Dalton Harris. Cena sławy”. O statuetkę rywalizować będzie również „Na krawędzi” Nicolasa Peduzziego, który podgląda przy pracy jedynego psychiatrę obsługującego gigantyczny paryski szpital.

Niewątpliwie najmocniejszym konkursowym filmem w tegorocznym programie jest „20 dni w Mariupolu” – wstrząsający zapis zagłady miasta, z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film został doceniony przez jury i widzów tegorocznych festiwali w Sundance, Kijowie i Sheffield, a jego twórcy otrzymali również najważniejsze reporterskie wyróżnienie roku - Nagrodę Pulitzera. 

Zielone kino

W Zielonym Konkursie dla filmów łączących ekologię z wrażliwością społeczną widzowie zobaczą m.in. urzekającą wizualnie „Republikę świerszczy” – odkrycie tegorocznego festiwalu Visions du Réel w Nyonie, „Samotne dęby” – wstrząsający dokument o granicach poświęcenia w obronie środowiska i imponujący podwodnymi zdjęciami obraz poświęcony próbie nawiązania kontaktu z największymi ssakami świata: „O czym śnią wieloryby”. 

Arcydzieła dokumentalne

Gratką dla kinomaniaków będzie nowa stała sekcja programu – poświęcona arcydziełom społecznie zaangażowanego dokumentu europejskiego. Przypominane będą w niej przełomowe dzieła twórców, którzy wpłynęli na dzisiejsze rozumienie kina dokumentalnego. Wśród twórców, których obrazy będzie można zobaczyć w grudniu w Warszawie, znaleźli się między innymi Werner Herzog, Claude Lanzmann i Agnès Varda. 

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie: watchdocs.pl.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda