mobile
REKLAMA

Czas zacząć morsowanie

W niedzielę 5 listopada o 11.00 na plaży Rusałka rusza siódma edycja Morsowej Szkółki Dzielnicy Wisła. Miasto zapewnia instruktora, opiekę ratowników, a także moc atrakcji. Hitem będzie możliwość skorzystania na plaży z Mobilnej Sauny

Informacja prasowa
Czas zacząć morsowanie

Wspólne morsowanie będzie odbywać się co tydzień, aż do finału 10 grudnia. Na każde zajęcia przychodzi ponad sto osób. Rekord padł podczas finału w roku 2019 – było aż 428 osób. Morsy trzeba było podzielić wtedy ze względów bezpieczeństwa na dwie grupy.

Morsowanie to kąpiel w zimnej wodzie, która ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Hartuje organizm, poprawia nastrój, pomaga pozbyć się różnych dolegliwości. Obecny na miejscu doświadczony mors wytłumaczy, co robić, by morsowanie przyniosło najlepszy efekt.  Trenerka fitness przeprowadzi taneczną rozgrzewkę przed wejściem do wody – bo liczy się zarówno dbanie o kondycję, bezpieczeństwo, jak i dobra zabawa.

W szkółce można nauczyć się bezpiecznego morsowania – a potem robić to samodzielnie do końca zimy. Eksperci Dzielnicy Wisła odradzają jednak morsowanie w nurcie rzeki i bez zabezpieczenia ratowników wodnych. Kiedy Wisła zamarznie i trzeba wykuwać przeręble nie należy wchodzić do wody. Uważać trzeba też na płynące z prądem śryż i krę, które mogą boleśnie pokaleczyć.

- Warszawa jest różnorodna i w naszym mieście nie brakuje chętnych na ekstremalne doznania w zimnej wodzie. Mamy stałą, zaprzyjaźnioną stuosobową grupę weteranów morsowania. Tym bardziej z troską zajmujemy się wszystkimi nowicjuszami. Pierwsze morsowanie w życiu to nie tylko zdrowa kąpiel, ale też przełamanie barier mentalnych. Zalewa nas wtedy dosłownie fala szczęścia – tłumaczy Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły. – Wisła jest dla wszystkich. Potencjał obu brzegów jest niewyczerpany, każdy w Dzielnicy Wisła znajdzie coś dla siebie.

Sauna i inne atrakcje

Prawdziwym hitem tegorocznego morsowania będzie możliwość bezpłatnego skorzystania z Mobilnej Sauny. Działa ona już od miesiąca, można z niej korzystać w każdy czwartek, sobotę i niedzielę na warszawskich plażach Rusałka/ZOO i Saska Kępa.

Podczas tegorocznej Morsowej Szkółki Dzielnicy Wisła sauna będzie stacjonować właśnie na plaży Rusałka – od godziny 10.00 do 14.00. Dziesięcioosobowe sesje będą odbywały się co pół godziny.

Każdemu morsowaniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje. 12 listopada, jak co roku, pojawią się eksperci z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z mobilnym laboratorium, by na oczach morsów zbadać czystość wody w Wiśle. 19 listopada – pokaz walki mieczami. Na 26 listopada zaplanowano zaś na rozgrzewkę 3,5-kilometrowy Bieg po Plakat. Uczestnicy dobiegną do pobliskiego Pawilonu Edukacyjnego Kamień, gdzie otrzymają morsowy plakat Dzielnicy Wisła autorstwa Oli Jasionowskiej.

Co tydzień też rozgrywany będzie „konkurs przebieranek”. Ich temat podawany jest zawsze do wiadomości w poniedziałek przed kolejnym spotkaniem. W zeszłym roku byli to m.in. superbohaterowie, potwory z Wisły, piraci i flisacy. Podczas inauguracji tegorocznej szkółki kto chce wziąć udział w konkursie, musi przebrać się w stylu lat 80. i 90.

Czystość za radość

W spotkaniach uczestniczy zawsze jednostka ratownictwa wodnego ze Stołecznego WOPR oraz wodna jednostka Straży Miejskiej. Ratownicy nie odstępują uczestników nawet na chwilę również na lądzie gdzie podczas każdego z wydarzeń obecna jest wyszkolona grupa medyczna. Wszyscy nowi uczestnicy mogą liczyć na wsparcie doświadczonych morsów, którzy bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Jak zawsze, po kąpieli na uczestników czekać będzie gorąca zupa (także w wariancie wegańskim) i ciepła herbata. Będzie można również z pierwszej ręki dowiedzieć się o planowanych przez Dzielnicę Wisła atrakcjach i pogłębić wiedzę o walorach przyrodniczych nadwiślańskich brzegów.

- Morsy, ich rodziny i przyjaciół Dzielnica Wisła zaprasza na plaże już od godziny 10.00 i zachęca do wspólnego sprzątania. Wisła daje nam radość, a my w podziękowaniu dbamy o czystość jej brzegów, to już tradycja wszystkich nadwiślańskich wydarzeń – mówi Jan Piotrowski.

Na wytrwałych uczestników Morsowej Szkółki Dzielnica Wisła jak zawsze czekać będą ciepłe i funkcjonalne upominki-niespodzianki.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda