Cztery białołęckie przedszkola z projektami unijnymi za prawie 1,5 mln zł
Zajęcia dodatkowe dla dzieci, kursy i szkolenia dla nauczycieli oraz doposażenie placówek – dzięki zakwalifikowaniu się projektów w konkursie Edukacji Przedszkolnej z MJWPU. Białołęckie przedszkola jeszcze bardziej otworzą się na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ogłosiła listę projektów skierowanych do dofinansowania z konkursu dla przedszkoli. Cztery białołęckie placówki – wszystkie, które złożyły akces - otrzymają unijne dofinansowanie! To kolejny sukces w pozyskiwaniu unijnych funduszy – w ubiegłym roku osiem białołęckich szkół otrzymało unijne środki.
W jakich przedszkolach i jakie projekty będą realizowane
W ciągu najbliższych 18 miesięcy będą realizowane następujące projekty:
- Podróż poza horyzonty - Przedszkole z oddziałami integracyjnymi nr 430
- Wyrównujemy szanse na lepszy start – Przedszkole nr 428
- Zwyczajni, niezwyczajni- działamy, wiedzę zdobywamy – Przedszkole nr 431
- Przyjazne przedszkole dla wszystkich dzieci – Plastusiowe Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 414 w Warszawie.
Łączna wartość czterech projektów wynosi ok. 1 468 393,75 zł. 80% tej kwoty to unijne dofinasowanie, pozostałe 20% -to wkład własny, który przedszkola przekażą w postaci sal, udostępnianych do prowadzenia zajęć dodatkowych.
Jak będą wykorzystane środki
W czterech przedszkolach zostanie przeprowadzonych ok. 3 600 godzin dodatkowych zajęć dla dzieci (m.in. zajęcia z alpakami, bajkoterapia, logorytmika, sensoplastyka, artteterapia, biofedback, terapia metodą Montessori, ruch rozwijający Weroniki Sherbon, dogoterapia, zajęcia taneczne, zajęcia muzyczne, zabawy sportowe).
Zyskają też nauczyciele – ok. 500 godzin szkoleń i kursów (m.in.Biofeedback, Bilateralna integracja, Trening umiejętności społecznych, Metoda kolorowych dźwięków, Ruch rozwijający wg. V.Sherborne, Logorytmika, studia podyplomowe: Edukacja Montessori w przedszkolu, Bajkoterapia).
Na doposażenie placówek w celu dostosowania ich do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami zaplanowano kwotę w wysokości 299 770 zł, z której zostaną sfinansowane: pomoce dydaktyczne m.in. gry edukacyjne, programy edukacyjne, sprzęt sportowo-rehabilitacyjny, książki, podręczniki dla nauczycieli, pomoce do integracji sensorycznej, pomoce multimedialne.
Na jakie działania zostaną przeznaczone środki
W ramach projektów dofinansowane zostaną działania na:
- dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami - realizacja dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej umożliwiającej dziecku z niepełnosprawnością udział w wychowaniu przedszkolnym poprzez wyrównywanie deficytu wynikającego z niepełnosprawności,
- rozszerzenie oferty przedszkola o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów
- doskonalenie umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli przedszkola do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, w tym w szczególności z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz w zakresie współpracy nauczycieli z rodzicami, w tym radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Fot. Pixabay