Decyzja na temat lotniska Chopina. Czy Warszawa pożegna się z lotniskiem?
Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego wiązać będzie się z zamknięciem lotniska Chopina. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej sugeruje jego dalsze działanie, ale mówi o przeniesieniu ruchu komercyjnego. Oznacza to nic innego jak zaprzestanie funkcjonowania dotychczasowego lotniska
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał pozwolenie środowiskowe na budowę lotniska oraz węzła kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według planów otwarcie Lotniska w Baranowie jest przewidziane na rok 2028. Prace budowlane mogą rozpocząć się już w bieżącym roku. W planach polityki rządu budowa tego węzła jest istotna ze względu na ograniczenia Lotniska Chopina, które nie będzie w stanie sprostać rosnącym wymaganiom długoterminowego rozwoju rynku lotniczego.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wydało komunikat o tym, że w rządowej strategii dla branży lotniczej nie ma żadnej decyzji o zamknięciu Lotniska Chopina w Warszawie. Jednak główny ruch komercyjny z Lotniska Chopina zostanie przeniesiony do Centralnego Portu Komunikacyjnego, co w praktyce oznacza zakończenie działalności lotniska na Okęciu dla pasażerów.
Zapisy projektu polityki rozwoju lotnictwa cywilnego nie stanowią formalnej decyzji o zamknięciu Lotniska Chopina.
Mimo, że rozbudowa Lotniska Chopina mogłaby być opcją, strategia rządu wskazuje, że ograniczenia wynikające z bliskości torów kolejowych oraz tras szybkiego ruchu utrudniają możliwość modernizacji.
fot. Lotnisko Chopina