Dom dla starszych psów z Palucha z gotową konstrukcją
Od jesieni toczą się prace przy budowie nowego obiektu geriatrii dla psów w Schronisku na Paluchu im. Jana Lityńskiego. Gotowy jest już stalowy szkielet, a jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się montaż dachu i ścian zewnętrznych. Pawilon będzie gotowy w wakacje.
Nowy budynek geriatrii będzie przygotowany na przyjęcie ponad 70 starszych psów. Obiekt zostanie skomunikowany łącznikiem z istniejącym w schronisku szpitalem dla psów. W pawilonie powstaną gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala zabiegowa oraz sale pielęgnacji i kąpieli. W oddzielnych pomieszczeniach zamieszkają suki ze szczeniętami i psy z problemami behawioralnymi.
Na trawiastych wybiegach mają powstać place zabaw z urządzeniami do zabawy oraz treningu dla psów. Nie zabraknie drzew i zadaszeń chroniących zwierzęta przed słońcem oraz basenów, w których psy będą mogły się schłodzić w upalne dni. Obiekt będzie oddzielony od części parkowej zieloną ścianą.
Prosta konstrukcja nowego pawilonu
Budynek został zaprojektowany w systemie modułowym i powstaje poprzez skręcanie poszczególnych elementów. To cicha i szybka technologia, która – w razie potrzeby – umożliwi demontaż i przeniesienie stalowej konstrukcji w inne miejsce.
Teren budowy został szczelnie ogrodzony wyciszającymi płytami. Zapewniło to spokój i bezpieczeństwo zwierzętom mieszkającym w innych częściach schroniska.
Ekologiczne rozwiązania
Pawilon dla starszych psów zaprojektowano w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym. Podziemne zbiorniki będą magazynować deszczówkę, którą będzie można wykorzystać na potrzeby schroniska. Na dachu pojawi się zieleń, która również będzie zatrzymywać wodę opadową. Zamontowane zostaną też panele fotowoltaiczne. W znacznym stopniu powinny one pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla placówki. Budynek będzie ogrzewany pompą ciepła.
Planowany termin zakończenia prac przy budowie pawilonu to sierpień 2023 r. Za realizację inwestycji odpowiada Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.
fot. um Warszawa