Dwie nowe galerie handlowe na Wilanowie
Urząd miasta nie zgodził się na wybudowanie wielkiej galerii handlowej na Wilanowie, przy ul. Przyczółkowej. Poparcie zyskał natomiast projekt dwóch mniejszych centrów handlowych. Pierwsze z nich powstanie na skrzyżowaniu ulic Przyczółkowej i Pałacowej, drugie zaś na pograniczu Wilanowa i gminy Konstancin-Jeziorna.
Jeszcze w tym roku ruszyć ma budowa centrum handlowego „Vis a Vis” na skrzyżowaniu ulic Przyczółkowej i Pałacowej. Prace zaplanowane są na około 11 miesięcy. Obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe, mające wyłonić generalnego wykonawcę obiektu. Inwestor posiada już pozwolenie na budowę, prowadzi także rozmowy z potencjalnymi najemcami powierzchni handlowych i usługowych. Wszystko wskazuje więc na to, że już pod koniec przyszłego roku będzie można skorzystać z oferty nowej galerii handlowej na Wilanowie. Galeria „Vis a Vis” będzie miała powierzchnię około 4,3 tysięcy metrów kwadratowych. Przygotowanych zostanie około 25 lokali handlowo-usługowych, rozmieszczonych w dwóch budynkach. Pomiędzy nimi zorganizowana zostanie przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa.
Druga galeria handlowa powstanie przy ul. Warszawskiej w Bielawie, a więc na pograniczu dzielnicy Wilanów i gminy Konstancin-Jeziorna. Będzie to „Quick Park” składający się z trzech budynków oraz ryneczku pomiędzy nimi. Obiekt o powierzchni około 5 tysięcy metrów kwadratowych dysponować będzie 35 lokalami handlowo-usługowymi oraz 180 miejscami parkingowymi. Według projektu „Quick Park” ma przypominać wyglądem miasteczko – sklepy otaczać będą centralny ryneczek. Deweloper uzyskał już pozwolenie na budowę, a otwarcie obiektu zapowiada na przyszły rok.
Planowane niewielkie, lokalne centra handlowe na Wilanowie wpisują się w plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy, w przeciwieństwie do projektu olbrzymiej Galerii Wilanów. Projekt obiektu o powierzchni najmu wynoszącej około 61 tysięcy metrów kwadratowych spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców najbliższej okolicy, krytyką władz dzielnicy i w końcu odmową urzędu miasta. Wątpliwości budził przede wszystkich rozmiar planowanej galerii. Kilkupiętrowy moloch dysponujący 250 lokalami handlowo-usługowymi nie współgrałby z otoczeniem. Mieszkańcy obawiali się również wzmożonego ruchu oraz hałasu generowanego przez samochody dostawcze.