mobile
REKLAMA

Dwie nowe wystawy w ZODIAKU

Zapraszamy na wyjątkowe otwarcie dwóch wystaw „Robimy Studium! Raport z planowania Warszawy”, „FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?”. Ich autorami są mieszkańcy, eksperci, architekci i urbaniści.

Informacja prasowa
Dwie nowe wystawy w ZODIAKU

Robimy studium, raport z planowania

Powstaje nowa konstytucja przestrzenna Warszawy. Wystawa „Robimy studium! Raport z planowania Warszawy”, prezentowana w pawilonie jest dalszym ciągiem rozmów o tym dokumencie w ramach konsultacji społecznych.

Planując rozwój przestrzenny Warszawy, wspólnie wpływamy na naszą przyszłość. Warszawiacy doskonale o tym wiedzą i są bardzo zaangażowani w tworzenie nowego Studium o czym świadczy 25 tys. złożonych wniosków. Wszystkie zostały wnikliwie przeanalizowane. Teraz prezentujemy założenia do Studium. I liczymy na opinie mieszkańców – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Twórcy dzielą się wiedzą zebraną podczas pracy nad założeniami do nowego studium. Wychodzą od prognozy demograficznej. Warszawa nie będzie bowiem aż tak wielkim miastem, jak zakładali poprzednicy. Będzie rosnąć wolniej – w perspektywie najbliższych 30 lat liczba warszawiaków zwiększy się do 2 mln 225 tysięcy mieszkańców. To szansa by skupić się na tworzeniu dobrej jakości życia w przyjaznej przestrzeni a nie nadmiernym rozroście miasta.

Na wystawie można zobaczyć, jak stolica chce zadbać o klimat, lokalność i wygodne życie blisko domu oraz swoją architektoniczną tożsamość. 

Jak będziemy mieszkać w stolicy przyszłości?

- Dziś musimy myśleć o mieście jako ekosystemie, który wspólnie tworzą mieszkańcy, zieleń, woda, przyroda, architektura i infrastruktura. Tylko to da nam szansę, by Warszawa była w przyszłości zdrowym i wygodnym miejscem do życia. To, że takiej Warszawy potrzebujemy, pokazały prace nadesłane na konkurs „FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości? ”- dodaje Marlena Happach, architekt miasta.

Łącznie na konkurs wpłynęło ponad 250 prac, które składają się  na bardzo ciekawą wizję Warszawy, prezentowaną w Wyspie Cienia, instalacji na placu przed ZODIAKIEM. Tutaj można spojrzeć na Warszawę z dystansu, by skupić się na prześledzeniu 19 najciekawszych wizji przyszłości.

Na konkursowe pytanie odpowiedzieli też najmłodsi i młodzież. To oni będą zamieszkiwać stolicę i inne miasta przyszłości i myślą o tym bardzo poważnie. Prace młodych twórców będzie można zobaczyć w witrynach C&A w Domach Towarowych Wars Sawa Junior przy pasażu Wiecha.

Prace laureatów konkursu są dostępne tutaj:  https://drive.google.com/drive/folders/18AwZe0OOyCO2cTorIZng6ohLacu7d4zl?usp=sharing

Na obie wystawy zapraszamy do 27 czerwca w godzinach 12.00 -19.00. 9 czerwca o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż podczas, którego zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu FUTUWAWA.

Wyniki konkurs FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?

FUTUWAWA - nagrody jury konkursowego

1. miejsce: Powietrze jest architekturą. Warszawa mikroklimatów, https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/799, Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz

Za autorską i świadomą refleksją nad znaczeniem powietrza w mieście, który proponuje kreację przyszłości nie przez budowanie, ale przez odwrót od tradycyjnie rozumianej infrastruktury na rzecz podtrzymywania mikroklimatów, symbiozy z naturą, powietrzem i wodą.

2. miejsce: Warszawa 2050: Notatki etnograficzne z miasta idealnego, https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/802, Kamil Kopacewicz, Bartłomiej Lis

Za najciekawszą wizję postapokaliptyczną, która skupia się nie tylko na przestrzennym wymiarze miasta, ale przede wszystkim na sprawach społecznych. I szczególnie ciekawy wątek sztucznej inteligencji – Czarnej Madonny.

3. miejsce (ex aequo):

Warszawski szept, https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/864, Joanna Hernik, Katarzyna Kobierska, Joanna Paniec, Maja Skibińska, Kamila Służewska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy, Joanna Woźniak;

Za posthumanistyczny projekt komunikacyjny, dzięki któremu zwierzęta, grzyby i rośliny nie potrzebują już ludzkich reprezentantów, tylko komunikują się na równych prawach.

Biopolis. Osiedle biocentryczne, https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/825, Michał Augustyn, Witold Dąbrowski

Za kompleksowy projekt traktujący przestrzeń Jazdowa jako miejsce eksperymentu i obietnicę stworzenia bioróżnorodnej ekologicznej przestrzeni.

Nagroda Publiczności

Miejski las użytkowy, https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/838, Małgorzata Rapacka

Konsultacje – jak podzielić się opinią?

Mieszkańcy mogą podzielić się swoimi opiniami w ramach konsultacji społecznych założeń do nowego Studium odwiedzając wystawę lub biorąc udział w spotkaniach:

  • „Jakie nowe Studium dla Warszawy?  Założenia przyszłej konstytucji przestrzennej miasta”, 16 czerwca (środa) o godz. 18.00
  • "Jaka lista Dóbr Kultury Współczesnej?", 23 czerwca (środa) o godz. 18.00

Można też wysłać maila na adres: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda