Dzień sąsiada przez cały maj
Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie, jego celem jest wspólne spędzanie czasu przez sąsiadki i sąsiadów. Świętować można np. przy sąsiedzkim stole, wspólnie dbając o osiedlową zieleń czy organizując wyprzedaż garażową
Oficjalny Europejski Dzień Sąsiada obchodzony jest w tym roku w piątek 26 maja. Urząd m.st. Warszawy zachęca do spotkań przez cały maj.
- Czasem myślimy o Polsce wielkimi słowami: społeczeństwo obywatelskie, wspólnota narodowa. Pamiętajmy, że wielkie sprawy zaczynają się od drobnych działań. Budowanie więzi społecznych rozpoczyna się na samym dole – na klatce schodowej, na podwórku – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu. – Dlatego pomagamy sąsiadom w zorganizowaniu wspólnego świętowania. W maju przypada Europejski Dzień Sąsiada, my zachęcamy do organizowania sąsiedzkich wydarzeń przez cały miesiąc. Pamiętamy przy tym: miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania.
W ubiegłym roku w Warszawie zorganizowano ponad 70 sąsiedzkich wydarzeń. We wszystkich dzielnicach odbyły się większe i mniejsze spotkania, dzięki którym można było poznać swoich sąsiadów, wspólnie zjeść coś przed blokiem, zatańczyć, wyjść poza często mrukliwe „Dzień dobry”.
Także w tym roku do obchodów mogą dołączyć wszyscy zainteresowani. Na stronie informacyjnej urzędu miasta znajduje się formularz zgłoszenia wydarzenia, a także mapka i lista ze zgłoszonymi już działaniami. Znaleźć można bazę podpowiedzi i inspiracji, jak zorganizować Dzień Sąsiada. W bazie opisano m.in. szydełkowanie wspólnego szalika, wspólnie namalowany mural, ukrywanie-odnajdowanie-malowanie kamieni, wspólne gotowanie albo piknik.
Można wypożyczyć sprzęt
Do wypożyczenia są także pakiety sąsiedzkie w duchu zero waste – w tym m.in. rekwizyty do zrobienia wspólnego zdjęcia, profesjonalny aparat i drukarka. Miasto wspiera również tych, którzy organizują takie spotkanie po raz pierwszy lub chcą skonsultować swój pomysł.
Dzień Sąsiada to okazja do poznania osób, które przebywają w Warszawie od niedawna. W stolicy mieszkają tysiące migrantów, przede wszystkim z Ukrainy, którzy współtworzą miasto. Maj to także miesiąc różnorodności społecznej, a uważność i otwartość na odmienne potrzeby, dostrzeżenie bogactwa różnych potencjałów może zacząć się właśnie w najbliższym sąsiedztwie.
– W trakcie Dnia Sąsiada mieszkanki i mieszkańcy poznają lepiej osoby, które do tej pory tylko mijali, jeszcze bardziej zacieśniają więzi, dzięki czemu stają się bardziej aktywni nie tylko tego jednego dnia w roku – mówi koordynator wydarzenia na Ochocie.
– Sąsiedztwo jest ważne, warto je pielęgnować, bo gdy ludzie się poznają, to zwykle jest to początek czegoś fajnego – dodaje koordynatorka zeszłorocznych obchodów w Domu Kultury Zacisze na Targówku.
Wspieranie integracji sąsiedzkiej i oddolnych inicjatyw mieszkanek i mieszkańców wpisane jest w „Program wspólnota”, dokument operacyjny Strategii Warszawa 2030.
fot.UMW