Dziś Dzień Singla
Dzisiaj, w dniu Singla, społeczeństwo skupia się na tematyce związanej z samotnością i jedynością. Jednakże, zamiast postrzegać bycie singlem jako stan przejściowy lub niedoskonały, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać i doceniać wartość życia w pojedynkę. Single odgrywają istotną rolę w społeczeństwie, wpływając na jego różnorodność, dynamikę i kulturową ewolucję.
Dr Beata Rajba, ekspertka z Uniwersytetu WSB Merito, podkreśla, że bycie singlem to nie tylko stan samotności, ale także aktywny sposób życia: -Singiel jest jak każdy inny obywatel dlatego, że singlem można być na każdym etapie życia czy to owdowieć czy się rozejść, rozwieźć. I single tak jak każdy inny miewają dzieci, miewają prace, trudno mi odpowiedzieć inaczej na to pytanie.”
Tradycyjne postrzeganie singli jako osób samotnych i niekompletnych ustępuje miejsca bardziej zróżnicowanemu spojrzeniu. Dr Rajba kontynuuje: - To jest tak, że bycie singlem wiąże się z ciągłym mierzeniem się ze stereotypem, który jest i w nas i na zewnątrz nas czyli w otoczeniu i to jest przede wszystkim taki stereotyp, który koncentruje się na tej samotności, ale też dokleja nam łatkę, że coś z nami jest nie tak.”
Jednakże, współczesne społeczeństwo coraz bardziej otwiera się na różnorodność stylów życia i wyborów osobistych. Dr Rajba zauważa - Żyjemy w takim społeczeństwie, które dąży w stronę indywidualizmu. Polska nie jest tutaj w czołówce Europy, dlatego, że w czołówce Europy są kraje, w których nawet 50 proc. gospodarstw jest jednoosobowe – czyli tak naprawdę są to single.
Jedną z kluczowych ról, jaką single odgrywają w społeczeństwie, jest przekraczanie granic tradycyjnych norm i konwencji. Ich obecność i aktywność przyczyniają się do zróżnicowania społeczeństwa, otwierając drogę do większej tolerancji i akceptacji dla różnorodności stylów życia. Single często mają więcej czasu i wolności, by angażować się w działalność społeczną, kulturalną czy polityczną, przyczyniając się do tworzenia lepszej przyszłości dla wszystkich.
- Tak. Stanowczo można tu uznać za pewnego rodzaju trend, który wiąże się z tym rosnącym indywidualizmem.” - komentuje Dr Rajba. „Polska jest najbardziej kolektywistycznym z krajów indywidualistycznych w Europie. W związku z tym na równi z Rumunią jeśli dobrze pamiętam. W związku z czym ten trend nie jest u nas jeszcze tak bardzo zaznaczony, ale generalnie to jest tak, że jeśli się ludzie spotykają ze sobą, wybierają mieszkanie osobno i tego widać w Europie coraz więcej – 50% gospodarstw.”
W dniu Singla warto zatem spojrzeć na bycie singlem z nowej perspektywy - nie jako stanu braku czy niedostatku, ale jako wyrazu indywidualności, wolności i świadomego wyboru. Single odgrywają istotną rolę w społeczeństwie, przyczyniając się do jego różnorodności, dynamiki i postępu kulturowego. Dlatego też warto doceniać ich wkład i szanować ich wybory życiowe, podobnie jak wybory wszystkich innych osób.
fot. pixbay