Dziś Święto Chrztu Polski
Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. W 2019 r. Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski, które obchodzimy właśnie 14 kwietnia.

Dziś przypada 1059 rocznica Chrztu Polski. Przyjmuje się, że 14 kwietnia 966 r., książę Polan Mieszko I przyjął chrzest i tym samym zapoczątkował chrystianizację Polski. Jak wskazują historycy było to przełomowe wydarzenie w historii naszego kraju. Jak można przeczytać na stronie Muzeum Historii Polski „ Chrzest odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę – zgodnie z ówczesnym zwyczajem – w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Znaleziono tam basen chrzcielny, w którym swobodnie mieścił się dorosły człowiek. Przypuszcza się, że razem z księciem został ochrzczony jego dwór”.
Warto przypomnieć, że „Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim, za pośrednictwem Czechów. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką Dobrawą w roku 965. Z Czech przybyli także pierwsi misjonarze” – przypomniano w komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego z okazji 1055. rocznicy Chrztu Polski.
Jak podkreśla w swoim komunikacje kancelaria Sejmu RP „ Decyzja Mieszka I o przyjęciu chrztu była kluczowym momentem w polskiej historii. Chrzest był nie tylko wyrazem osobistej religijności władcy, ale miał także duże znaczenie polityczne i społeczne. Dzięki niemu Polska mogła zyskać sojusz z ówczesnymi mocarstwami chrześcijańskimi, w tym z Cesarstwem Rzymskim, a także otworzyć się na kulturę, naukę i sztukę, które rozwijały się na zachodzie Europy. Chrzest Mieszka I był także istotnym krokiem w procesie integracji Polski z Kościołem Katolickim, który odegrał kluczową rolę w kształtowaniu późniejszej tożsamości narodowej i kulturowej Polaków”.
14 kwietnia organy administracji rządowej i inne organy państwowe, państwowe jednostki organizacyjne, a także organy jednostek samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne mają obowiązek wywieszenia flagi Państwowej.
W tym roku obchodzimy również 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. 12 kwietnia odbył się uroczysty marsz mający na celu upamiętnić koronację państwa Polskiego. Relację z niego można zobaczyć tutaj: http://informator-stolicy.pl/zdjecie/polonez-na-krakowskim-i-marsz-pod-telewizje/45910
fot. Maja Jaubin