mobile
REKLAMA

Europejski Dzień Sąsiada w Śródmieściu

Podwórkowa impreza sąsiedzka, wymiana roślin, wystawa plakatów czy choćby sąsiedzkie przyśpiewki. Każdy poszukiwacz spotkań i dobrego spędzania czasu znajdzie w Śródmieściu swoją przestrzeń i serdecznych ludzi

Informacja prasowa
Europejski Dzień Sąsiada w Śródmieściu

Europejski Dzień Sąsiada jest największym świętem społeczności lokalnych w Europie, objęta patronatem Komisji Europejskiej. Idea świętowania z sąsiadami narodziła się w 1999 roku we Francji, z inicjatywy paryskiego społecznika i samorządowca Atanase Perifan-a. W Polsce zorganizowana została po raz pierwszy w 2007 roku, w kilkunastu miastach Polski.

Sąsiedzka sobota

Sobota 27 maja obfitować będzie w wiele imprez plenerowych i wydarzeń kulturalnych:

  • od godziny 11.00 na boiskach miejskich przy ul. Emilii Plater 29 odbędzie się piknik sportowy, połączony ze strefą relaksu oraz zajęciami dla seniorów;
  • o godzinie 14.00 przy ul. Smolnej 9 w Domu Kultury Śródmieście, otwarty zostanie punkt adopcyjny BADYLEK dla kwiatów oraz akcja sąsiedzkiej wymiany roślin;
  • w tym samym miejscu o godzinie 18.00 ,rozpocznie się Wernisaż wystawy plakatu „Sąsiedztwo”, a następnie koncert Euforystów, przy udziale publiczności. Tematem przewodnim będą „Śpiewaki sąsiedzkie”.
  • Między godziną 11.00 a 15.00 na podwórko między ul. Miłą 22 a ul. Niską zaprasza Międzypokoleniowa Kawiarnia oraz partnerstwo „Przepis na Muranów”. Czekać będzie wspólny stół ze smakołykami oraz inne niespodzianki.

Dodatkowo, od godziny 11.00 do 20.00 na stadionie PGE Narodowym będzie miał miejsce Piknik Naukowy, organizowany przez Centrum Nauki Kopernik.

Wzmacnianie relacji miedzyludzkich

Bez więzi społecznych i lokalnej wrażliwości na najbliższe otoczenie, miasto pozostaje jedynie skupiskiem ludzi. Europejski Dzień Sąsiada jest nie tylko okazją do spotkania, ale także możliwością wzmacniania relacji międzyludzkich.

Ze względu na pandemię, wiele osób wycofało się z relacji sąsiedzkich, które już i tak były osłabione. Poprzez spotkania z mieszkańcami, wspieranie lokalnych inicjatyw, organizowanie spotkań dla seniorów, tematyczne pikniki plenerowe czy choćby sąsiedzkie sadzenie roślin, próbujemy odwracać tę tendencję – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Wraz z powstaniem Dnia Sąsiada, pojawiła się także akcja „Dzielnice bez obojętności”, która z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu w kolejnych krajach. Jej celem jest angażowanie mieszkańców w przygotowania do Dnia Sąsiada, co już samo w sobie stanowi element integrujący.

fot.UDŚródmieście

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda