Fascynujący świat obrazów Olgi Boznańskiej
Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Olga Boznańska jest patronką roku 2025. W tym roku przypada jubileusz 160.rocznicy urodzin i 85. rocznica śmierci tej wybitnej malarki. Z tej okazji Urząd Dzielnicy Targówek przygotował wczoraj dla mieszkańców paletę wydarzeń pod hasłem „Ogród zieleni z Olgą Boznańską”.

"Ogród Zieleni z Olgą Boznańską" – pod takim hasłem upłynęło sobotnie przedpołudnie mieszkańcom dzielnicy Targówek. Program zaplanowanych wydarzeń był imponujący i każdy znalazł coś dla siebie. Nic więc dziwnego, że już od wczesnych godzin sala konferencyjna Ratusza tętniła życiem. Był koncert Domansky SOLO, warsztaty dla najmłodszych, plener malarski dla dzieci i młodzieży oraz spotkanie o twórczości Olgi Boznańskiej, a nawet spotkanie z psycholożką dla dorosłych. I chociaż pogoda była minorowa, to mieszkańcy nie zawiedli.
– Projekt Kolorowo na Targówku to prawdziwa uczta dla duszy, która łączy sztukę, naturę i rozwój osobisty. Odwołując się do idei ogrodu, będziemy odkrywać tajemnice twórczości wielkich artystów – Olgi Boznańskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Antoniego Słonimskiego, Czesława Miłosza oraz ks. Tischnera – można przeczytać na facebookowym profilu Urzędu Dzielnicy Targówek.
Wiele emocji towarzyszyło spotkaniu z twórczością Olgi Boznańskiej, niewątpliwie jednej z najwybitniejszych malarek okresu Młodej Polski, przedstawicielki nurtu impresjonizmu i realizmu. Mistrzyni portretu, którą nazywano też „malarką dusz”. Warto przy okazji wspomnieć, że decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Olga Boznańska jest patronką roku 2025. W tym roku przypada jubileusz 160.rocznicy jej urodzin i 85. rocznica śmierci.
„Obrazy Olgi Boznańskiej należą do najważniejszych dzieł polskiego malarstwa modernistycznego i kanonu historii sztuki, a jej kariera stanowi przykład jednego z najwybitniejszych polskich sukcesów artystycznych na arenie międzynarodowej.
Boznańska, choć jej kariera rozwijała się za granicą, przez całe życie pozostała silnie związana z Ojczyzną. Przyjeżdżała na dłuższe pobyty do rodzinnego Krakowa, regularnie wysyłała swoje obrazy na krakowskie i warszawskie wystawy, należała do polskich stowarzyszeń artystycznych.
Wielokrotnie nagradzana na wystawach sztuki, Boznańska w 1912 roku została także odznaczona francuską Legią Honorową, a w 1937 roku otrzymała Grand Prix na wystawie powszechnej w Paryżu. Nie zapomniano o niej także w niepodległej Polsce. W latach trzydziestych malarkę uhonorowano nagrodą artystyczną Warszawy oraz orderem Polonia Restituta.
Wyrażając uznanie dla wybitnego dorobku Olgi Boznańskiej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu artystycznych dokonań malarki, ustanawia rok 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej” – czytamy w Uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia z dnia 24 lipca 2024 r. w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej
Spotkaniu z twórczością Olgi Boznańskiej towarzyszyła mini-wystawa jej najbardziej znanych prac, między innymi: „Golden Roses” (1896), „W oranżerii” (1890) i „Dziewczynka z chryzantemami” (1894).
– Było bardzo trudno jej tworzyć, gdyż w tamtych czasach nie wolno było kobiecie malować. Każdy z jej obrazów to przepiękne dzieło. Obraz „Oranżeria”, który namalowała był bardzo duży, bo miał aż dwa metry na osiemdziesiąt centymetrów. Inspirowała się impresjonistami, którzy wykorzystywali w swoich pracach kolory intensywne, ale mimo to jej paleta barw różniła się od tych typowo impresjonistycznych. Jej najsłynniejszym obrazem jest „Dziewczynka z chryzantemami”, który namalowała w wieku 29 lat – podkreśla Tamara Waszkowska przybliżając w telegraficznym skrócie twórczość Olgi Boznańskiej.
Znakomitym pomysłem było też zachęcenie publiczności do namalowaniu obrazu… w stylu Olgi Boznańskiej, będącego wyselekcjonowanym fragmentem jej obrazu "W oranżerii". Chętnych do udziału w tych nietypowych warsztatach nie brakowało. Znalazła się nawet wśród nich naczelniczka Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Dzielnicy Targówek, Marzena Szychułda. Spotkanie o twórczości Olgi Boznańskiej zaszczyciła również swoją obecnością Agnieszka Wróblewska, malarka, której serce skradła akwarela, chociaż – jak sama przyznaje – nie jest to najłatwiejsza technika w malarstwie, gdyż wymaga dużej precyzyjności i uwagi.
„Ogród zieleni z Olgą Boznańską” odbył się w ramach projektu „Kolorowo na Targówku”, który finansowany jest przez Urząd Dzielnicy Targówek.
Tekst i zdjęcia: Anna Tomasik