Festiwal filmowy "Własnymi Słowami" - wejście w świat kultur i języków rdzennych
Festiwal filmowy "Własnymi Słowami" to wyjątkowe wydarzenie odbywające się w Warszawie od 7 do 10 września, skupiające się na filmach stworzonych przez rdzennych twórców, prezentujących różnorodność języków i kultur. Festiwal jest częścią Międzynarodowej Dekady Rdzennych Języków i projektu COLING, promujących rewitalizację kultury rdzennej ludności
Festiwal filmowy "Własnymi słowami" rozpoczął się od czwartku, skupiając się na kulturach i językach rdzennej ludności. To święto różnorodności, prezentujące filmy stworzone przez rdzennych twórców, w tym pierwszy kinowy dokument w języku gaelickim szkockim oraz futurystyczny film brytyjsko-meksykański w języku mixteckim.
Festiwal odbywa się w dniach od 7 do 10 września, a projekcje filmów będą miały miejsce w Kinie Luna, zlokalizowanym przy ul. Marszałkowskiej 28. Ważne jest to, że wstęp na festiwal jest bezpłatny!
Festiwal eksploruje trudne tematy związane z życiem rdzennej społeczności, oferując także spotkania i dyskusje z gośćmi z różnych części świata oraz wieczór poświęcony różnorodności.
Tegoroczna edycja prezentuje blisko 13 filmów, w których używane jest aż 13 niezwykłych języków, takich jak maoryski, walijski, krymsko-tatarski i ajnuski. Trzy główne tematy festiwalu to dekolonizacja, relacja z wodą i naturą oraz przekaz, że rdzenne kultury wciąż istnieją.
Festiwal filmowy "Własnymi Słowami" ma status oficjalnego wydarzenia w ramach Międzynarodowej Dekady Rdzennych Języków, którą ogłosiła ONZ na lata 2022-2032. To część europejskiego projektu COLING, którego celem jest wspieranie rewitalizacji języków i kultur rdzennych. Projekt jest zarządzany przez Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego.
W dniu 9 września, podczas festiwalu filmowego, odbędą się projekcje filmów, takie jak dokument "Do Ostatniej Kropli" reżyserii Ewy Ewart oraz dramat "Chajtarma (Powrót)" w reżyserii Akhtema Seitablayeva, który będzie poprzedzony spotkaniem z popularyzatorem kultury krymsko-tatarskiej. Następnie zostanie wyświetlony film dokumentalny "Iorram - Pieśń Łodzi" w reżyserii Alastaira Cole'a, który jest w języku gaelickim szkockim. Wieczorem zaplanowano projekcję dramatu sci-fi "Itu Ninu" reżyserii Itandehui Jansen, z możliwością spotkania ze scenarzystą i aktorem. Impreza towarzysząca wieczorem będzie pełna muzyki na żywo, tańców, śpiewów i potraw z różnych kultur.
W dniu 10 września na festiwalu filmowym będzie można zobaczyć wiele fascynujących produkcji. Rozpocznie się od dokumentu "Dwukrotnie Skolonizowana" reżyserii Lina Alluna, który jest wielojęzyczny, zawierając grenlandzki, inuktitut, duński i angielski. Po projekcji odbędzie się debata na temat dekolonizacji z udziałem osób z rdzennych społeczności.
Następnie widzowie będą mieli okazję obejrzeć film dokumentalny "Ñii Ñu’u: Święte Manuskrypty" reżyserii Omara Aguilara Sáncheza, który jest w języku mixteckim i hiszpańskim, a także spotkać się z twórcą filmu.
Kolejnym filmem na liście jest dokument "Ajanowie - Rdzenni Mieszkańcy Japonii" w reżyserii Naomi Mizoguchi, który zawiera ajnuski i japoński. Po projekcji odbędzie się spotkanie online z reżyserką filmu.
Na zakończenie festiwalu, jako film zamknięcia, będzie można zobaczyć dramat "Wciąż Tu Jesteśmy" reżyserii wielu twórców, z wieloma językami, takimi jak aranda, maoryski, samoański i angielski. To będzie okazja do zanurzenia się w różnorodności kultur i języków rdzennych społeczności.
fot. https://www.facebook.com/wlasnymiff