mobile

Festiwal Warszawa Singera 22-30 sierpnia

17. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w tym roku dostępny będzie na całym świecie. Po raz pierwszy festiwalowe atrakcje można będzie śledzić w Internecie. Mimo obostrzeń - związanych z pandemią koronawirusa – organizatorom udało się przygotować bardzo bogaty i różnorodny program.

inf. prasowa
Festiwal Warszawa Singera 22-30 sierpnia

Kiedy mówię Warszawa, to oczami duszy widzę dawną żydowską Warszawę. Widzę dawne żydowskie ulice, kramy, bożnice, domy, targowiska, podwórka pełne żydowskich mieszkańców. Wbrew temu, co wiem [...] nie potrafię sobie przedstawić Warszawy jako zwałów gruzu [...]" – tak pisał Izaak Bashevis Singer w 1944 roku. 9 lat wcześniej wyjechał z Polski i nigdy tu nie wrócił. Noblista do końca życia podkreślał swoje przywiązanie do ojczyzny i to, że zawsze czuł się warszawiakiem.

Za czasów Singera Warszawa była wielobarwnym tyglem kultur i tradycji. O tym przypomina od 2004 roku Festiwal Kultury Żydowskiej, współfinansowany z budżetu miasta. - Od lat wspieramy festiwal, bo jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w stolicy – podkreślał na konferencji prasowej poświęconej festiwalowi Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury Urzędu Miasta.

Obecna sytuacja i zaostrzone normy sanitarne wymagają, by koncerty, spektakle i spotkania autorskie były bardziej kameralne, ale dzięki transmisjom online będą mogli wziąć w nich udział widzowie na całym świecie.

Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Koncerty będą odbywać się na małych warszawskich scenach klubowych, w Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz tradycyjnie w Teatrze Kwadrat. 

Tak jak w poprzednich latach Warszawa Singera proponuje bardzo szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych. W programie dużo jest kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Rozbrzmiewać będą dawne piosenki we współczesnych interpretacjach, kompozycje jazzowe, muzyka klasyczna, muzyka filmowa, tradycyjne pieśni żydowskie. W inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi Yoni Rose z Niemiec, a w formule wirtualnej - Nahman Trojeman z Izraela i Yaakov Lemmer ze Stanów Zjednoczonych. Gwiazdą wielkiego finału Festiwalu Warszawa Singera będzie Kayah i Transoriental Orchestra.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.shalom.org.pl

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda