Filmowe lato pod Tęczą
Dziedziniec kina Tęcza na Żoliborzu już po raz trzeci zmieni się w otwartą przestrzeń kultury. Tego lata warszawiacy będą mogli obejrzeć m.in. cykl filmów z udziałem Aliny Janowskiej, słynnej żoliborzanki, która w tym roku obchodziłaby 100. rocznicę urodzin
Tegoroczny program wydarzeń plenerowych na dziedzińcu kina Tęcza (ul. Suzina 6) zainaugurowało spotkanie z Maciejem Karpińskim, autorem książki „Pan Andrzej. Portret z pamięci”, w której opowiada o swojej współpracy i przyjaźni z Andrzejem Wajdą. To zarazem relacja zza teatralnych kulis i z planów filmowych, opisująca od podszewki proces powstawania dzieł filmowca.
Rok Aliny Janowskiej
Decyzją żoliborskich radnych rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aliny Janowskiej, dlatego w każdy czwartkowy wieczór w kinie letnim będzie można obejrzeć filmy z jej udziałem.
Alina Janowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, była związana z Żoliborzem przez wiele lat. Od 1966 do 1980 roku należała do zespołu żoliborskiego Teatru Komedia, a w 1975 roku zamieszkała tu z mężem – architektem i szermierzem Wojciechem Zabłockim – w zaprojektowanym przez niego domu przy ul. Kaniowskiej na Żoliborzu Oficerskim. Podczas wakacyjnego przeglądu na dziedzińcu Kina Tęcza zostaną przypomniane filmy z jej udziałem, m.in. „Zakazane piosenki”, „Skarb”, „Powrót”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Dzięcioł”.
Filmowa podróż dookoła świata
Kino letnie na dziedzińcu Tęczy w tym roku będzie działało również we wtorki. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, wraz z partnerami, zaprasza na wyjątkowe pokazy filmów z Izraela, Senegalu i Ukrainy. Pokazane zostaną filmy z Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida, Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera i Ukraina! Festiwal Filmowy.
Siedem ujęć Tęczy i nowe logo
Od 6 lipca na dziedzińcu przy Suzina 6 będzie można obejrzeć wystawę plenerową „7 ujęć Tęczy. Kino, architektura, ludzie” prezentującą stuletnią historię budynku dzisiejszego kina Tęcza oraz inicjatyw, które się w nim mieściły i ludzi, którzy za nimi stali lub którzy je wspominają po latach.
Inauguracja programu wydarzeń plenerowych zbiega się też z prezentacją nowego logo kina Tęcza, którego autorem jest Krzysztof Bednarski. Logo eksponuje cenną, modernistyczną architekturę, która jest ikoną samą w sobie – rozpoznawalną przez mieszkanki i mieszkańców Warszawy.
Więcej informacji na stronie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
fot.Dagmara Molga/UMW