Fundacja GrowSPACE: ,,Psycholog szkolny to nie jest nauczyciel na zastępstwo’’
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, fundacja GrowSPACE ujawniła liczbę wakatów wśród psychologów szkolnych na rok 2024/2025. Przedstawiono mapę punktów krytycznych - gmin bez żadnego specjalisty. Mimo ich sporej liczby, widać pewne pozytywne zmiany, jeśli chodzi o opiekę psychologiczną w szkołach
Fundacja GrowSPACE zajmuje się wsparciem w obszarze zdrowia psychicznego w miejscach pracy i nauki. Dziś w trakcie konferencji prasowej przed Ministerstwem Edukacji Narodowej, jej przedstawiciele zaprezentowali dane dotyczące wakatów wśród psychologów szkolnych w Polsce na rok 2024/2025.
W wakacje tego roku członkowie fundacji wysłali około 2,5 tysiąca wniosków do oświatowych instytucji publicznych w całej Polsce z prośbą o informacje, ile wakatów przewiduje się na miejsca psychologów szkolnych. Udostępnione na konferencji dane liczbowe są sformułowane na podstawie ok. 85 proc. otrzymanych odpowiedzi.
Największe zaskoczenie mogą wzbudzić punkty krytyczne, czyli gminy, w których nie jest zatrudniony ani jeden psycholog szkolny. Na ten moment, przed 1 września, takich placówek jest 308. W zeszłym roku było ich aż 450. Na tej podstawie można stwierdzić, że wciąż trwa walka o adekwatną pomoc dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zebrane dane pokazują, że w całej Polsce przewiduje się 9,5 tysiąca zaplanowanych etatów. Ta liczba wzrasta co roku o około 20 proc. Wakatów w całym kraju w tym roku będzie 23,9 proc. W stosunku do zeszłego roku jest to spadek o 3,43 punkta procentowego.
Liczba zatrudnień psychologów szkolnych wzrosła w 13 województwach. Warto zwrócić uwagę na różnicę między Warszawą a całym województwem mazowieckim. W stolicy wakaty stanowią około 13 proc. Jest to najmniejszy odsetek w całym kraju.
Najgorzej sytuacja wygląda na Podkarpaciu. Wakaty stanowią tam 38, 90 proc. Mimo wszystko jest to spadek o 7 punktów procentowych w stosunku do zeszłego roku.
- Zmniejszenie liczby wakatów w kraju mogły spowodować podwyżki w mniejszych miastach. Zatrzymały odpływ specjalistów do rynku prywatnego. (...) Tylko wzmacniając i inwestując w system, możemy walczyć z punktami krytycznymi. Nie chodzi tylko o znalezienie specjalisty, ale o zapewnienie mu godnych warunków do pracy. Celem jest to, żeby w każdej szkole był co najmniej jeden psycholog - mówił Dominik Kuc, członek zarządu fundacji GrowSPACE.
fot. Karolina Najda