mobile
REKLAMA

Gazociąg Warszawski: jak powstaje 28,5 km rury pod ziemią i pod Wisłą

Na Białołęce trwa budowa Gazociągu Warszawskiego, który ma zapewnić bezpieczne dostawy gazu ziemnego dla stolicy i okolic. Budowa rozpoczęła się w lipcu tego roku i ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2025 roku

Jakub Bielawski
Gazociąg Warszawski: jak powstaje 28,5 km rury pod ziemią i pod Wisłą

Prawie 30 km podziemnego gazociągu

Nowy gazociąg Warszawski ma połączyć Nieporęt z Ożarowem Mazowieckim. Będzie miał 28,5 km długości i będzie biegł przez lasy, ulice i Wisłę. Na Białołęce gazociąg zajmie ok. 2,2 km i będzie się ciągnął wzdłuż granicy z Jabłonną.

Gazociąg będzie biegł pod ziemią, omijając przeszkody i chroniąc środowisko. Ponadto, na trasie zaplanowano wiele przekroczeń bezwykopowych, które pozwolą na bezpieczne i mało inwazyjne przejście pod drogami, torami, wiaduktami i ciekami wodnymi. W ten sposób gazociąg nie zakłóci ruchu ani krajobrazu. Największym wyzwaniem będzie przekroczenie Wisły i Rezerwatu Ławice Kiełpińskie. Tu zastosowana zostanie zaawansowana technologia sterowanego przewiertu horyzontalnego, która umożliwi zachowanie naturalnego charakteru terenu i żeglugi rzecznej.

Budowa gazociągu

Przed rozpoczęciem budowy gazociągu trzeba będzie usunąć warstwę humusu z ziemi i odstawić ją na bok. Humus zostanie zdjęty z całego pasa inwestycji, który ma szerokość do 32 metrów na terenach nieleśnych i do 15 metrów na terenach leśnych. Potem na trasie gazociągu będą rozmieszczone rury i wykopane rowy, w których będą one łączone spawaniem.

Gazociąg będzie znajdował się w rowie na głębokości co najmniej 1,2 m. Po ukończeniu układania rur i budowy obiektów naziemnych rowy będą zasypane. W następnej fazie odbędą się testy techniczne. Po ich pozytywnym wyniku i odbiorach technicznych gazociąg będzie gotowy do użytku, a teren będzie przywrócony do stanu pierwotnego. Gazociąg nie będzie widoczny ani przeszkadzał otoczeniu po zakończeniu budowy. Będzie tylko oznaczony żółtymi słupkami znacznikowymi. Planowany termin zakończenia budowy gazociągu to drugi kwartał 2025 roku.

Prośrodowiskowe i prospołeczne zobowiązania spółki

GAZ-SYSTEM zainwestował ok. 36 mln zł w ochronę środowiska przy budowie Gazociągu Warszawskiego. Dzięki temu udało się zmniejszyć wycinkę drzew o ok. 30% i zaplanować nowe nasadzenia zieleni w kilku miejscach. Na Białołęce posadzonych zostanie 39 drzew, a na całej trasie gazociągu - do 5600 sadzonek drzew i 2,3 ha krzewów. Prace zazieleniające rozpoczną się po zakończeniu budowy w latach 2024 – 2025.

Spółka nie tylko buduje gazociąg, ale także wspiera lokalne społeczności. Firma sponsoruje bezpłatną wypożyczalnię kajaków na Białołęce, gdzie mieszkańcy mogą spędzać aktywnie czas nad Wisłą. W ramach akcji pn. GAZ-SYSTEM dla Białołęki w każdą niedzielę od 4.06.2023 do 3.09.2023 w godz. 10:00-16:00 w Warszawie przy ul. Modlińskiej 16 (przystań kajakowo-wioślarska) można bezpłatnie wypożyczyć dwuosobowy kajak. Firma zapewnia także stały dochód dla gmin, przez które przebiega gazociąg, odprowadzając 2% podatku od nieruchomości.

Najważniejszy gazociąg dla Warszawy i okolic

Nowy gazociąg poprawi warunki życia w Warszawie i okolicach. Dzięki niemu miasto będzie mogło otrzymywać ponad 2 mld m3 gazu ziemnego rocznie, co zapewni stabilne dostawy energii. Gaz ziemny to paliwo przyjazne dla środowiska, które pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń z elektrociepłowni i ciepłowni.

fot. UD Białołęka, GAZ-SYSTEM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda