Gdzie po pomoc, gdy nagle zachorujemy?
Jesień i zima to okres, w którym wzrasta liczba zachorowań na wirusowe infekcje dróg oddechowych. Zdarzają się sytuacje, że do pogorszenia naszego stanu zdrowia dochodzi w momencie, gdy przychodnia jest już nieczynna. Gdzie wtedy możemy szukać pomocy w Warszawie?
„Najlepiej nie choruj, omijaj szpitale…” tak śpiewają Czarno Czarni, jednak nie zawsze tak się da. Zdarza się, że do pogorszenia naszego stanu zdrowia dochodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Niekiedy również w momencie, w którym przychodnia do której jesteśmy zapisani jest już nieczynna. Co wtedy? Jak przypomina stołeczny ratusz wyjściem w takiej sytuacji jest udanie się do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Placówki te przyjmują pacjentów w nocy, dni wolne i święta. Co ważne, można udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie się mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożyło się swoją deklarację.
Nocna i świąteczna pomoc udzielana jest od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-8.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta.
Dyżurujący lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), telefonicznie.
Gdy wymaga tego stan zdrowia pacjenta, lekarz może zlecić na miejscu badania laboratoryjne. - Dzieje się tak w przypadku, gdy miejsce udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ma dostęp do badań laboratoryjnych – przekazuje stołeczny ratusz.
Jakie badania mogą zostać zlecone?
Jest ich łącznie 21, a wśród nich znalazły się:
-
morfologia krwi 8-parametrowa;
-
glukoza z krwi żylnej;
-
kreatynina;
-
potas (K);
-
sód (Na);
-
białko c-reaktywne (CRP);
-
badanie ogólne moczu (profil);
-
aminotransferaza asparaginianowa (AST);
-
aminotransferaza alaninowa (ALT);
-
mocznik;
-
bilirubina całkowita;
-
test antygenowy w kierunku: SARS CoV-2 / grypy A+B / RSV;
Najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Plik jest aktualizowany na bieżąco. Można też skorzystać z mapy dostępnej na stronie pacjent.gov.pl.
fot. UMW