Głusi walczą w Warszawie o mistrzostwo w futsalu
W decydującą fazę wkroczyły 1. Mistrzostwa Świata Głuchych w Futsalu Weteranów 40+ (zawodników powyżej 40. roku życia) rozgrywane w Warszawie. Dziś mecz ostatniej szansy Polaków, a w sobotę poznamy zwycięzców rywalizacji.
W turnieju startuje osiem drużyn, w tym Polska. Mecze futsalu – czyli halowej piłki nożnej – odbywają się w stołecznym Centrum Rekreacyjno-Sportowym na Bielanach (ul. Lindego 20), wstęp jest bezpłatny. Miasto bezpłatnie udostępniło obiekt organizatorom.
- Sport potrafi czynić cuda. Czasem to wspaniałe wyniki, które przynoszą radość milionom kibiców tej czy innej dyscypliny. A czasem to droga do pełnej aktywności w społeczeństwie dla osób, którym czynniki zdrowotne taką aktywność utrudniają. Wiele osób z niepełnosprawnościami ma mniejszą wiarę we własne możliwości, wycofuje się z życia. Zawodnicy, którzy walczą w gronie najlepszych na świecie nie zważając na takie ograniczenia, budzą mój wielki szacunek. I pokazują drogę innym – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Dziś ćwierćfinały
W środę 17.08 zakończyły się zmagania grupowe. Zwycięzcą grupy A zostali piłkarze Ukrainy, którzy odnieśli komplet zwycięstw w meczach przeciwko Uzbekistanowi 7:1, Maroku 4:1, i Polsce 8:0. Rewelacyjnie w naszej grupie spisała się drużyna Uzbekistanu, która przybyła do Polski w sześcioosobowym składzie i pomimo braku zawodników rezerwowych wygrała z Polską 5:2 i z Marokiem 8:0. Niestety polscy piłkarze zawiedli – przegrali wszystkie mecze grupowe, w tym z Marokiem 4:5.
Polacy występują w składzie: Paweł Piórecki, Krzysztof Dydymski, Rafał Chołuj, Paweł Domurat, Tomasz Głodek, Adam Grejber, Jakub Kurpisz, Arkadiusz Kozyra, Mariusz Krystjan, Andrzej Lewandowski, Tomasz Stefanowski, Rafał Kałuski, Artur Wysocki. Trenerem reprezentacji Polski niesłyszących jest Piotr Ożóg.
W czwartek 18.08 o godzinie 13:00 Polacy zmierzą się w meczu ćwierćfinałowym z drużyną Węgier – zwycięzcą grupy B. W grupie B Węgrzy wygrali wszystkie pojedynki, pokonując Ghanę 3:0, Słowację 4:2 oraz Brazylię 5:2. Poza tym w dzisiejszych ćwierćfinałach Ukraina zmierzy się z Ghaną, Słowenia zagra z Marokiem, a Uzbekistan z Brazylią.
Po pierwszej fazie na faworytów turnieju wyrastają zwycięzcy grup eliminacyjnych – Węgrzy (choć Polska będzie się starała ich zatrzymać w dzisiejszym ćwierćfinale) oraz Ukraińcy. Zawodnicy Ukrainy występują pod hasłem „Stop wojnie”!
Gdzie oglądać mecze?
Bliższe informacje można znaleźć na facebookowym profilu imprezy. Transmisje meczów można oglądać na kanale YouTube.
W piątek 19.08 odbędą się mecze półfinałowe, a w sobotę 20.08 spotkania o III i o I miejsce. Organizatorzy zapraszają też do kibicowania zawodnikom na żywo – w hali na Bielanach. Wstęp wolny.
42 medale
Mistrzostwa są organizowane w roku jubileuszowym – 100-lecia Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących. To właśnie 22 czerwca 1922 roku w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych przy Placu Trzech Krzyży założono pierwszy w Polsce klub sportowy niesłyszących „Warszawski Klub Sportowy Głuchoniemych”. Jego członkowie współtworzyli także zręby Światowego Olimpizmu Głuchych i uczestniczyli w 1. Igrzyskach Głuchych w Paryżu w 1924 roku. Podczas ostatnich Letnich Igrzysk Głuchych w Brazylii w 2022 reprezentanci Polski wywalczyli 42 medale.
Organizatorem sportu niesłyszących w Polsce jest Polski Związek Sportu Niesłyszących, którego siedziba znajduje się w Lublinie. Pracownicy Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prowadzą badania ankietowe oraz pomiary antropometryczne i biomechaniczne zawodników uczestniczących w mistrzostwach.
fot.UMW