Gra miejska poświęcona Władysławowi Bartoszewskiemu
Z inicjatywy Fundacji Instytutu im. Władysława Bartoszewskiego planowane jest na Ochocie wydarzenie związane z propagowaniem wiedzy i uczczeniem pamięci wielkiego polskiego patrioty, działacza państwowego, dyplomaty, publicysty Władysława Bartoszewskiego. Warto wiedzieć, że 2022 r. został oficjalnie ogłoszony Rokiem Władysława Bartoszewskiego. W połowie czerwca (o konkretnej dacie i godzinie będziemy informować) przy Skwerze Dobrego Maharadży odbędzie się gra miejska przeznaczona dla drużyn reprezentujących ochockie szkoły podstawowe
Wstępnie ustalono, że w grze wezmą udział pięcioosobowe zespoły (nauczyciel i czterech uczniów). Cel akcji to podtrzymać i odnawiać świadomość o działalności Władysława Bartoszewskiego. Oczywiście w całe przedsięwzięcie będzie zaangażowany syn Władysława Bartoszewskiego – poseł Władysław Teofil Bartoszewski. Dla uczestników gry przewidziane są nagrody i upominki.
Władze dzielnicy Ochota popierają tę cenną inicjatywę. Z pewnością również dla młodzieży, która weźmie udział w grze miejskiej będzie to ciekawa propozycja.
W tym miejscy warto wspomnieć o związkach W. Bartoszewskiego z Ochotą. Na budynku przy ul. Grójeckiej 104 od września 2018 r. widnieje tablica poświęcona Władysławowi Bartoszewskiemu. Właśnie pod tym adresem W. Bartoszewski mieszkał wraz z rodziną przed wojną.
Władysław Bartoszewski, ps. „Ludwik”, „Teofil” (ur. 19 lutego 1922 w Warszawie, zm. 24 kwietnia 2015 tamże) – polski historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, wykładowca akademicki, polityk oraz dyplomata.
Więzień Auschwitz, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, członek prezydium Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj, podporucznik Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego. W latach 1990–1995 ambasador RP w Austrii, w 1995 oraz w latach 2000–2001 minister spraw zagranicznych, w latach 1997–2001 senator IV kadencji, w latach 2001–2015 przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w latach 2007–2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Władysław Bartoszewski zapisał się w polskiej świadomości zbiorowej głównie dzięki maksymie, że warto być przyzwoitym. Stwierdzenie to przyświecało mu w ciągu całego długiego życia, przypadającego na okres wojny, Polski Ludowej oraz budowania dojrzałej demokracji w stylu zachodnim.
Chociaż profesor Bartoszewski odszedł kilka lat temu jego spuściznę intelektualną ciągle przywołuje wielu rodzimych polityków i ludzi pióra.
Inicjatywa zorganizowania gry miejskiej dla młodzieży przez Fundację Instytut Władysława Bartoszewskiego i Dzielnicę Ochota znakomicie wpisuje się w obchody Roku Władysława Bartoszewskiego.
fot.materiał prasowy