Grilluj bezpiecznie
Długi weekend nadal trwa. Pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu i chęci rozpalenia grilla. Warszawiacy powinni pamiętać, że w mieście można to robić tylko w wyznaczonych miejscach
Nad Wisłą
Jednym z chętniej wybieranych miejsc na tego typu aktywności są tereny nadwiślane. Mieszkańcy mogą rozpalać tam ogniska i grille, ale tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach:
· Niebiańska strefa rekreacji (na wysokości ul. Aluzyjnej);
· plaża przy Moście M. Skłodowskiej-Curie;
· plaża Poniatówka;
· plaża Praska / Rusałka / ZOO;
· plaża Saska;
· Strefa rekreacji Gocław (na wysokości ul. Bora Komorowskiego);
· plaża Romantyczna (na wysokości ul. Romantycznej);
Płyta Desantu (w rejonie parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego).
Co ważne, do palenia zabronione jest używanie drewna z nadwiślańskich lasów łęgowych.
W lesie
Lasy Miejskie – Warszawa wyznaczyły w stolicy dwa specjalne miejsca do grillowania i palenia ognisk. To polana w Lesie Młociny przy ul. Papirusów i polana w Lesie Kabackim przy ul. Rydzowej/Muchomora. W obu lokalizacjach znajdują się misy do palenia ognisk. Leśnicy apelują, żeby nie rozpalać ognia poza nimi oraz by pamiętać o dokładnym zgaszeniu ogniska po zakończeniu pikniku. Przypominają również, że na polanach nie zawsze może znajdować się wystarczająca ilość drewna, więc najlepiej zabrać ze sobą własny opał.
Grille można rozstawiać w dowolnym miejscu polan. Mieszkańcy powinni jednak pamiętać, żeby zużyty opał z grilla wyrzucić do misy ogniskowej.
W parku
O tym, czy w danym parku możliwe jest grillowanie, zawsze decyduje zarządca terenu. W niektórych stołecznych parkach wyznaczone są specjalne miejsca. To m.in. Park Bródnowski na Targówku, Park Górczewska na Bemowie czy Park Kępa Potocka na Żoliborzu.
Podczas grillowania należy pamiętać, by nie zakłócać wypoczynku innym, a po zakończonym pikniku – posprzątać po sobie. Zostawienie zaśmieconego terenu może grozić grzywną do 500 zł.
fot.J.Piotrowski/UMW