mobile

"Grupa przestępcza w strukturach powiatowego urzędu pracy". Chodzi o legalizowanie pobytu cudzoziemców

Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która specjalizowała się w organizowanniu nielegalnego przekraczania granicy RP cudzoziemcom oraz miała im ułatwiać nielegalny pobyt na terytorum Polski. Członkowie grupy czerpali z tego korzyści majątkowe. Jak przekazał Nadwiślański Oddział Straży Granicznej -  W sprawie zatrzymano trzy osoby, w tym urzędników jednego z powiatowych urzędów pracy w województwie mazowieckim.

IS
"Grupa przestępcza w strukturach powiatowego urzędu pracy". Chodzi o legalizowanie pobytu cudzoziemców

Prace nad rozbiciem tej grupy przestępczej trwały wiele miesięcy. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzy osoby, w tym dwóch wysoko postawionych urzędników państwowych. - Podejrzanym zarzuca się przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z procedurą wydawania zaświadczeń o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej i tym samym umożliwienie nielegalnego przekroczenia granicy RP cudzoziemcom z krajów wysokiego ryzyka migracyjnego, na podstawie dostarczonych dokumentów wymaganych do uzyskania polskiej wizy, a także poświadczania nieprawdy co do zamiaru zatrudnienia cudzoziemca na terenie Polski i tym samym - działania na szkodę interesu publicznego – podkreśla w komunikacie Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

Wg śledczych proceder miał miejsce w latach 2018 -2024. W tym czasie blisko 12 500 cudzoziemców z Azji Centralnej, Afryki, Dalekiego Wschodu i Ukrainy miało uzyskać dokumenty uzupełniające niezbędne do wnioskowania o wizę, a po jej uzyskaniu nabycia prawa do nielegalnego  wjazdu do Polski  i tym samym do innych krajów strefy Schengen.

Jak wyjaśnia Nadwiślański Oddział Straży Granicznej - Członkowie grupy wykorzystywali dane personalne zarówno legalnych pracodawców, jak i tzw. słupów, z których tworzyli fikcyjnych pracodawców i na ich dane składali fałszywe wnioski o wydanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

W trakcie przeszukania lokali, które zajmowały zatrzymane osoby, a także powiatowego urzędu pracy zabezpieczono m.in. pieniądze w kwocie 117 tys. zł oraz 3 pojazdy.

- Prokuraturze Rejonowej w Grójcu zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy – podkreśla Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

Dwóch zatrzymanych urzędników trafiło na trzy miesiące do tymczasowego aresztu.

 

 Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grójcu.

 

Źródło/fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda