Hackathon “Data for City” na Ursynowie. Spotkania, warsztaty i nagrody dla uczestników
Ursynów po raz drugi organizuje hackathon otwartych danych “Data for City”, który ma na celu wykorzystanie potencjału technologicznego i kreatywnego mieszkańców oraz młodzieży. Wydarzenie rozpoczęło się 9 listopada debatą na temat przyszłości miast. Do 12 grudnia zaplanowano także spotkania edukacyjne i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich, a także dla dorosłych
To już drugi, ursynowski hackathon
Hackathon “Data for City” to inicjatywa Urzędu Dzielnicy Ursynów i Fundacji ArchitectsPL, która ma na celu pobudzenie przedsiębiorczego i innowacyjnego myślenia wśród mieszkańców dzielnicy i miasta, zachęcenie do współtworzenia rozwiązań, a także budowanie pozytywnego wizerunku miasta jako miejsca otwartego na nowe technologie i nieszablonowe rozwiązania.
Dodatkowo ma za zadanie zachęcenie młodego pokolenia do angażowania się w życie miasta, do współtworzenia rozwiązań, które sprawią, że miasta będą bardziej przyjazne.
- Zwracamy uwagę na kluczowe elementy zrównoważonego miasta, w szczególności na aspekty związane z technologią. Tylko dzięki zaangażowaniu młodzieży jesteśmy w stanie osiągnąć długoterminowy sukces stworzenia inteligentnych, przyjaznych miast. To młode pokolenie docelowo przejmie stery, czyli tym bardziej powinniśmy skupić się na wyposażeniu ich w niezbędne narzędzia i kompetencje. Inicjatywa „Data for City” jest tego najlepszym przykładem – powiedział dr Sebastian Grabowski, Prezes Fundacji ArchitectsPL, twórca kanału Miasto-Miasto.
Na uczestników czekają konkursy i spotkania
W ramach wydarzenia zaplanowano trzy konkursy, w których uczestnicy będą mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i pomysłami:
- Konkurs 1 - Stworzenie aplikacji w oparciu o otwarte dane - studenci, mieszkańcy, uczestnicy pełnoletni (nagrody: 10.000 zł, 6.000 zł, 4.000 zł)
- Konkurs 2 - Przygotowanie makiety lub prezentacji inteligentnego miasta - uczniowie szkół średnich (nagroda 5.000 zł)
- Konkurs 3 - Stworzenie koncepcji innowacyjnego miasta - uczniowie szkół podstawowych (nagroda - 5.000 zł)
Aby wziąć udział w konkursach, należy zgłosić swój zespół na stronie internetowej wydarzenia. Rekrutacja trwa do 10 grudnia.
W ramach hackathonu odbędą się także spotkania dla mieszkańców, w celu krzewienia wiedzy z zakresu nowych technologii, tworzenia gier i aplikacji moblinych, Smart City, czy zrównoważonego rozwoju miast. Wśród nich odbędą się spotkania z uczniami szkół podstawowych i liceum oraz spotkania z mieszkańcami.
Organizatorzy hackathonu podkreślają, że duże znaczenie ma zaangażowanie Urzędu m.st. Warszawy, który jest ważnym elementem w rozwoju i modernizacji dzielnicy. Również współpraca z partnerami takimi jak Veolia, SoftServe oraz Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych (PJATK) otwiera nowe możliwości i stwarza warunki do tworzenia jeszcze bardziej zaawansowanych i efektywnych rozwiązań.
Więcej informacji oraz harmonogram wydarzeń dostępne są na stronie internetowej www.dataforcity.pl
fot.UD Ursynów